Wyniki „Benchmark klimatyczno-środowiskowy KPMG. Edycja 2024”

Druga edycja „Benchmarku klimatyczno-środowiskowego”, opracowanego przez KPMG w Polsce, analizuje stan ujawnień największych przedsiębiorstw działających w kraju. Publikacja ma na celu sprawdzenie, czy w porównaniu do poprzedniego roku poziom tych ujawnień uległ poprawie. Stopień wdrożenia nowych przepisów powinno stymulować wejście w życie unijnej dyrektywy CSRD oraz opracowanie towarzyszących jej wskaźników ESRS, które mają podnieść jakość raportowania w kwestii zrównoważonego rozwoju.
Zaskakujący spadek jakości ujawnień
Tegoroczna analiza przygotowana przez zespół KPMG przynosi niepokojące wnioski. W ciągu ostatnich 12 miesięcy dyskusje na temat raportowania zrównoważonego rozwoju przeszły od przygotowań do opracowania pełnego zestawu wskaźników ESRS oraz zdefiniowania obowiązkowego zakresu ujawnień. W związku z tym, konieczność stworzenia spójnego zestawu strategii, praktyk i raportowania kwestii ESG staje się coraz bardziej palącą potrzebą.
Badanie KPMG wykazało, że w porównaniu do badania zrealizowanego w 2023 r. liczba spółek raportujących jakikolwiek spośród 10 badanych wskaźników, wzrosła tylko o 1 – z 55 do 56.
Średni wynik firm ujawniających dane klimatyczno-środowiskowe spadł z 5,27 do 5,08 na 10 możliwych.
Natomiast minimalny wzrost liczby ujawnień z zakresu bioróżnorodności (+0,1) nie był w stanie zrównoważyć spadków odnotowanych w zagadnieniach klimatycznych (-0,13) oraz związanych z zasobami (-0,17).
Wzrost jakości ujawnień w przemyśle chemicznym i budowlanym
Wśród niezbyt optymistycznych danych analiza przyniosła jednak również pozytywne informacje. Wyraźnie wzrosła jakość ujawnień w przemyśle chemicznym i budowlanym (z 4,92 do 6,33), będącym jednym z istotnych źródeł emisji gazów cieplarnianych, zapotrzebowania na surowce naturalne oraz wpływającym na różnorodność biologiczną. Sektor ten stał się liderem ujawnień w tegorocznej edycji badania.
Wzrost odnotował również sektor finansów i ubezpieczeń (z 4,94 do 5,94) – kluczowy pod kątem finansowania zielonej transformacji biznesu.
Branża chemiczno-budowlana, finanse i ubezpieczenia oraz pozostałe sektory produkcyjne były jedynymi spośród dziesięciu analizowanych gałęzi gospodarki, w których zaobserwowano wzrost poziomu ujawnień w każdym z trzech badanych filarów środowiskowych.
Mimo spadku (z 6,67 do 5,89) przemysł naftowy, wydobywczy i energetyczny zdołał utrzymać miejsce na branżowym podium, potwierdzając wpływ wymogów regulacyjnych oraz presji interesariuszy na poziom raportowania kwestii klimatycznych i środowiskowych.
Wyniki benchmarku to sygnał alarmowy dla polskich firm
Podobnie jak w zeszłym roku, wyniki są traktowane jako sygnał alarmowy dla firm i branż, które w nadchodzących latach będą musiały poprawić jakość swojego raportowania. Nie dotyczy to wyłącznie zgodności z regulacjami, ale także pozyskiwania wiarygodnych danych, które umożliwią przemyślaną, zieloną transformację modeli biznesowych.
Pogorszenie wyników przedsiębiorstw w porównaniu do badania z 2023 r. sprawia, że alarm ten musi wybrzmieć jeszcze głośniej. Wymogi prawne oraz presja rynkowa będą stawiać coraz większe wyzwania przed firmami, których model działania będzie niekompatybilny z wizją zielonego i cyfrowego kontynentu.
Metodologia benchmarku klimatyczno-środowiskowego KPMG
- Opracowanie KPMG obejmuje analizę ujawnień 100 największych podmiotów działających na polskim rynku. Wielkość ustalono na podstawie przychodów za ubiegły rok finansowy.
- Do oceny jakości ujawnień spółek wykorzystano stworzony przez KPMG kwestionariusz oceny. Zawierał on 10 pytań zamkniętych podzielonych na trzy kategorie ujawnień: polityk związanych z klimatem, zarządzania zasobami (surowcami i odpadami) oraz ochroną bioróżnorodności.
- Każdy raport mógł zdobyć łącznie 10 punktów za wysoką jakość ujawnienia.