Zmiana przepisów ma umożliwić sprawniejszą weryfikację złożonych deklaracji odpadowych

Resort klimatu pracuje nad zmianą przepisów, które umożliwią gminom i podmiotom odpowiedzialnym za gospodarowanie odpadami, większy dostęp do rejestrów i danych umożliwiających weryfikację złożonych deklaracji odpadowych.
Nowelizacja przepisów dotyczących gospodarki odpadami
MKiŚ prowadzi prace nad nowelizacją przepisów dotyczących gospodarki odpadami, które mają na celu zwiększenie dostępu gmin i podmiotów odpowiedzialnych za zarządzanie odpadami do kluczowych danych. Wiceminister klimatu Anita Sowińska poinformowała PAP, że zmiany obejmą rozszerzenie dostępu do rejestrów takich jak PESEL oraz danych dotyczących zużycia wody i ewidencji ludności, co ma ułatwić weryfikację deklaracji odpadowych składanych przez mieszkańców. Obecnie dostęp do tych informacji jest ograniczony, co utrudnia skuteczną weryfikację zgodności składanych deklaracji odpadowych ze stanem rzeczywistym.
Zmiany w przepisach są konsultowane
Resort przesłał pismo do konsultacji w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych. Dokument zawiera propozycję zmiany przepisów uwzględniające informacje ze wskazanych rejestrów. Rozważane jest również umożliwienie korzystania z dostępnych danych podmiotom, które w gminach odpowiadają za gospodarkę odpadami.
Czy Polacy rzeczywiście uchylają się od opłat za śmieci?
Z danych zebranych przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Opolu z lat 2019 – 2022 wynika, że wiele samorządów boryka się z problemami w bilansowaniu systemu gospodarowania odpadami. Przyczyną tych trudności jest m.in. uchylanie się mieszkańców od składania deklaracji oraz uiszczania opłat za śmieci. Luki w przepisach uniemożliwiają teraz gminom dokładną weryfikację liczby osób zamieszkujących dany adres, co prowadzi do znacznych rozbieżności między deklaracjami a rzeczywistą liczbą mieszkańców
Analiza RIO w Opolu wykazała, że różnice te mogą sięgać średnio 16%, co skutkuje nieproporcjonalnym rozkładem kosztów systemu na mniejszą liczbę osób