Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób
9. maja 2024 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone rozwiązanie zapewni coroczne obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii z tzw. wakacji składkowych skorzystać będzie mogło ok. 1,7 mln osób.
Dla kogo nowe rozwiązanie?
Rozwiązanie skierowane jest do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób (tj. siebie i maksymalnie 9 innych osób). Roczny obrót firmy nie może przekraczać 2 mln €. Z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa).
Co warte podkreślenia, rozwiązanie nie będzie dotyczyć osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Zastrzeżenie to ma zapobiegać tzw. „wypychaniu” pracowników na samozatrudnienie.
Czym dokładnie są wakacje składkowe?
Wakacje składkowe dotyczą zwolnienia z opłacania składek w jednym wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu w każdym roku kalendarzowym. Jest to dobrowolne. Przedsiębiorca może sam zdecydować, czy i kiedy będzie chciał skorzystać z tego rozwiązania. Zwolnienia dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Wakacje nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego ani na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. Podczas korzystania z ulgi, składkę na ubezpieczenia społeczne zapłaci za przedsiębiorców budżet państwa. Podczas wakacji składkowych przedsiębiorca będzie mógł nadal prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.
Od czego zależy wysokość ulgi?
Przedsiębiorcy w każdym roku będą mogli skorzystać z ulgi odpowiadającej sumie miesięcznych składek na ubezpieczenia społeczne. Dlatego, jeżeli w danym roku zmienią się wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, będzie im przysługiwała większa wartościowo ulga.