Eksperyment ma na celu sprawdzenie, czy drewno może pomóc firmie Microsoft w osiągnięciu ambitnych celów klimatycznych

Na przedmieściach północnej Wirginii w USA prowadzony jest eksperyment mający na celu sprawdzenie, czy jeden z najstarszych materiałów budowlanych na świecie może pomóc firmie Microsoft w osiągnięciu ambitnych celów klimatycznych, podaje portal ESG Today. Microsoft buduje swoje pierwsze centra danych z drewna, aby ograniczyć zużycie stali i betonu, które są dużo bardziej emisyjnymi materiałami budowlanymi.
Mniej stali i betonu
Inżynierowie Microsoftu opracowali hybrydowe podejście wykorzystujące drewno klejone krzyżowo (CLT), ognioodporny prefabrykowany materiał, który umożliwi firmie ograniczenie zużycia stali i betonu. Szacuje się, że hybrydowy model konstrukcji z masywnego drewna, stali i betonu zmniejszy ślad węglowy dwóch nowych centrów danych o 35% w porównaniu z konwencjonalną konstrukcją stalową i o 65% w porównaniu z typowym betonem prefabrykowanym.
Ujemna emisja CO2
Hybrydowe centra danych Microsoftu są najnowszymi przykładami tego, jak firma pracuje nad dekarbonizacją swoich obiektów i operacji budowlanych. W 2020 r. Microsoft ogłosił ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju: Do 2030 r. firma będzie „ujemna pod względem emisji dwutlenku węgla”, co oznacza, że będzie usuwać z atmosfery więcej dwutlenku węgla niż emituje. Do 2050 r. firma miałaby zaś usunąć z atmosfery równowartość całego węgla, jaki wyemitowała od momentu założenia w 1975 r.
Cztery lata później nastąpił znaczący postęp. W maju Microsoft ogłosił, że w ciągu trzech lat udało mu się zmniejszyć bezpośrednie emisje o 6,3%. Jednak emisje pośrednie wzrosły o 30,9%, napędzane przez rozwój centrów danych i znajdującego się w nich sprzętu. Emisje pośrednie są szczególnie trudne do zarządzania, ponieważ obejmują węgiel emitowany podczas wydobycia, przetwarzania, produkcji, a nawet transportu materiałów, a więc są poza bezpośrednią kontrolą Microsoftu.
Dostawcy zobligowani do niskiej emisji
Microsoft uwzględnia niskoemisyjne wymagania dotyczące materiałów i sprzętu wykorzystywanego do budowy centrów danych w umowach z dostawcami. Wybrani dostawcy dużych ilości energii będą zobowiązani do korzystania z energii elektrycznej w 100% wolnej od emisji dwutlenku węgla do 2030 r. Inwestycje w niskoemisyjne materiały budowlane, od betonu, który trwale zatrzymuje dwutlenek węgla, po produkcję stali zasilanej wodorem, są zwiększane w celu przyspieszenia dostaw komercyjnych. Drewno klejone krzyżowo, podstawa niskoemisyjnego budownictwa w Unii Europejskiej, które dopiero niedawno zaczęło zdobywać popularność w USA, jest testowane w tym, co Microsoft uważa za jeden z pierwszych hiperskalowych przykładów drewna inżynieryjnego w amerykańskim centrum danych.