Ponad 600 miast z 75 krajów zgłasza potrzebę finansowania 2 508 projektów związanych z klimatem

Ponad 600 miast z 75 krajów zgłasza potrzebę finansowania 2 508 projektów związanych z klimatem, podkreślając pilną potrzebę wsparcia finansowego dla zrównoważonej infrastruktury miejskiej.
Rosnące zapotrzebowanie na finansowanie projektów klimatycznych
Według najnowszych danych CDP, globalnego systemu ujawniania informacji środowiskowych, w 2024 r. 611 miast z 75 krajów zgłosiło 2 508 projektów związanych z klimatem, wymagających łącznych inwestycji w wysokości 86 mld $. Oznacza to wzrost o 23% w porównaniu z poprzednim rokiem i świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na finansowanie działań klimatycznych w miastach. Obecne środki są niewystarczające w porównaniu z szacowanymi 800 mld $ rocznie, potrzebnymi do 2030 r. na inwestycje publiczne ze strony rządów krajowych i instytucji finansowych.
Kluczowe sektory wymagające inwestycji
Najwięcej projektów zgłoszono w sektorach zarządzania wodą (272 projekty o wartości 28 mld $), transportu (397 projektów o wartości 19 mld $) oraz budynków i efektywności energetycznej (508 projektów o wartości 12 mld $). Prawie połowa (48%) tych projektów znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, co podkreśla potrzebę zarówno wsparcia technicznego, jak i finansowego. Warto zauważyć, że 86% zgłoszonych projektów aktywnie poszukuje finansowania, a 40% z nich w gospodarkach wschodzących i rozwijających się wymaga pełnego finansowania.
Globalne zaangażowanie miast w działania na rzecz klimatu
Najwięcej projektów zgłosiły miasta w Stanach Zjednoczonych (484 projekty), Wielkiej Brytanii (333 projekty), Brazylii (204 projekty) i Portugalii (181 projektów). Pod względem liczby zgłoszonych projektów dominują miasta z rozwiniętych gospodarek, miasta w gospodarkach wschodzących i rozwijających się stanowią tylko 27% całkowitej liczby zgłoszeń. Podkreśla to potrzebę zwiększenia wsparcia finansowego i technicznego dla tych regionów, aby przyspieszyć zrównoważoną transformację miejską na całym świecie.