Badaniom zostaną poddane mieszanki materiałowe
Sukces pierwszego etapu projektu badawczego realizowanego wspólnie ze start-upem Use Waste zdecydował o rozszerzeniu współpracy. Teraz badaniom zostaną poddane mieszanki materiałowe. Celem jest opracowanie technologii, która pozwoli na rozdzielenie włókien z najczęściej stosowanych w branży tekstylnej materiałów na frakcje i wyodrębnienie z nich surowca, który zgodnie z ideą textile-to-textile stanie się zasobem, nie odpadem.
Surowce ze starych ubrań
Rosnący problem związany z odpadami tekstylnymi oraz potrzeba zmniejszenia negatywnego wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko leżą u źródeł powstania idei textile-to-textile. Polega ona na przekształcaniu używanych tekstyliów, takich jak ubrania czy tkaniny, w surowce do produkcji nowych tekstyliów. Projekt realizowany przez LPP we współpracy z Use Waste to przykład rzeczywistego wcielania tego podejścia w życie.
Mieszanki materiałowe wyzwaniem dla recyklingu
Obu partnerom zależy na wypracowaniu efektywnego sposobu recyklingu mieszanek materiałowych zawierających np. połączenie poliestru z bawełną, wełną, poliamidem, elastanem czy też wiskozą. Wspólnie podejmują też próby znalezienia możliwości wykorzystania niejednorodnych frakcji powstających w procesie recyklingu tkanin monomateriałowych wykonanych z poliestru, np. nici.
Łączenie różnych rodzajów włókien, np. naturalnych i syntetycznych, jest bardzo popularne w branży odzieżowej. Dlaczego? Pozwala m.in. na połączenie komfortu termicznego z wygodą i elastycznością materiału. Włókna syntetyczne podnoszą też trwałość i odporność ubrań. Niestety tego typu mieszanki stanowią wyzwanie dla procesu recyklingu.
Nowa droga dla branży odzieżowej
Badania laboratoryjne nad przetworzeniem odpadu tekstylnego w nową, pełnowartościową przędzę otwierają drogę do produkcji tekstyliów z surowców pochodzących z recyklingu. To też realna szansa na zmniejszenie liczby odpadów odzieżowych. Z drugiej strony to ogromne wyzwanie dla przemysłu tekstylnego. Taka zmiana będzie na pewno wymagała współpracy całego rynku, rozwoju know-how i nakładów inwestycyjnych.