Linie lotnicze będą wkrótce musiały zgłaszać szacunkowy wpływ smug pary z silników odrzutowych na klimat
Linie lotnicze obsługujące loty z europejskich lotnisk będą wkrótce musiały zgłaszać Komisji Europejskiej szacunkowy wpływ smug pary z silników odrzutowych (tzw. contrails) na klimat, a także ilość dwutlenku węgla emitowanego rocznie, podaje portal Euronews. Branża lotnicza mocno lobbowała przeciwko nowym zasadom, przyjętym przez delegatów rządowych za zamkniętymi drzwiami 30 sierpnia, twierdząc, że nie ma wystarczających danych badawczych na temat skutków smug kondensacyjnych. Komisja Europejska, uznając „nieodłączną niepewność” co do wpływu przemysłu lotniczego na klimat poza CO2, stwierdziła jednak, że „wkład netto w globalne ocieplenie jest dobrze znany” i że nowe wymogi dotyczące sprawozdawczości pomogą pogłębić wiedzę na ten temat.
Loty międzykontynentalne wyłączone
Contrails zawierają tlenki azotu, czarny węgiel (czyli cząstki sadzy) i inne szkodliwe dla klimatu (i człowieka) substancje, a ponadto wykazano, że sprzyjają one zachmurzeniu w wysokich warstwach atmosfery, gdzie, w przeciwieństwie do nisko położonych chmur, pomagają zatrzymywać ciepło. Grupy zajmujące się ochroną środowiska krytycznie odniosły się do tymczasowego wyłączenia z obowiązku raportowania lotów długodystansowych w ostatecznej wersji uzgodnionego tekstu. Przepisy będą miały zastosowanie w przyszłym roku tylko do lotów między lotniskami w Europejskim Obszarze Gospodarczym, czyli UE oraz Islandii, Norwegii i Szwajcarii.
Handel emisją
Przepisy te są następstwem niedawnej reformy europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), w ramach którego niektóre przedsiębiorstwa muszą składać oferty na uprawnienia do emisji każdej wytworzonej przez nie tony CO2. Cena ta wynosi obecnie ok. 70 € za tonę, co odpowiada w przybliżeniu emisji jednego pasażera podczas podróży transatlantyckiej w obie strony.
Ekologiczne paliwa
Nowe prawo UE określa również zasady szacowania śladu węglowego zrównoważonych paliw lotniczych, które mogą być produkowane z biopaliw, odpadów organicznych lub zielonego wodoru. Każde paliwo, którego ślad węglowy w cyklu życia jest o co najmniej 70% niższy niż w przypadku standardowej nafty, będzie oceniane jako bezemisyjne dla celów systemu handlu. W przypadku, gdy do syntezy zrównoważonych paliw wykorzystywana jest odnawialna energia elektryczna, musi ona pochodzić z nowo zainstalowanych, dedykowanych turbin wiatrowych, paneli słonecznych lub innych tego typu źródeł.