To już piąta odsłona programu edukacyjnego dla szkół
Sieć sklepów Lidl Polska wraz z Federacją Polskich Banków Żywności już po raz piąty będzie edukować dzieci i młodzież w ramach projektu “EkoMisja – Nie marnuję”. Od początku istnienia projektu w EkoMisji wzięło udział już prawie 185 tysięcy uczniów z 1930 szkół. Dzięki EkoMisji młodzi ludzie dowiadują się więcej na temat ekologii, zdrowego stylu życia oraz niemarnowania zasobów – w tym żywności.
Jak dużo żywności jest marnowanej w Polsce?
Marnowanie jedzenia to wciąż aktualny problem. Szacuje się, że w samej Polsce marnuje się około 5 mln ton żywności rocznie. Wg raportu „Nie Marnuj Jedzenia 2023” Federacji Banków Żywności najczęściej w koszach lądują pieczywo (52%), owoce (38%), warzywa (36%) oraz wędliny (32%).
Od 2002 roku, Lidl Polska współpracuje z Federacją Polskich Banków Żywności (linkujemy: bankizywnosci.pl )i razem prowadzą różne akcje społeczne. Wśród nich jest program edukacji ekologicznej “EkoMisja – Nie marnuję”.
Czym jest EkoMisja?
EkoMisja to projekt edukacji ekologicznej skierowany do uczniów szkół podstawowych. Celem projektu jest zwiększanie świadomości ekologicznej wśród uczniów, edukacja o tym jak nie marnować żywności i zasobów oraz prowadzić ekologiczny i zdrowy styl życia.
Ekomisja to też inspirujące materiały dla nauczycieli – o tym jak wzbudzić w uczniach refleksję nad stanem naszej planety, jak zmieniać nawyki i działać dla dobra środowiska. Scenariusze lekcji, które tworzyli eksperci Federacji Polskich Banków Żywności oraz doświadczeni metodycy zostały dopasowane do potrzeb różnych grup wiekowych. W ramach projektu powstało już: 34 scenariuszy lekcji (w tym 3 cykle) 6 filmów edukacyjnych, 4 opowiadania, 2 plansze storytellingowe, 76 kart pracy oraz gra planszowa.
„EkoMisja – Nie Marnuję to dla nas wyjątkowy projekt. Mamy nadzieję, że główne przesłanie programu zostanie zarówno z uczniami jak i kadrą pedagogiczną na długo. Wierzymy, że dzięki specjalnie przygotowanym planom lekcji zachęcamy uczestników do zwracania większej uwagi na to, jak postępujemy w naszej kuchni i co wkładamy do koszyków podczas zakupów w sklepie. Kształtowanie proekologicznych postaw konsumenckich już od najmłodszych lat jest bliskie misji Banków Żywności, którą jest walka z marnowaniem żywności i niesienie pomocy dla potrzebujących. Dlatego po raz kolejny, z wielką przyjemnością będziemy realizować kolejną edycję tego projektu edukacyjnego z naszymi partnerami” – mówi Beata Ciepła Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
Edukujmy dzieci i młodzież
Dzięki wsparciu Lidl Polska, Federacja Polskich Banków Żywności może przygotowywać i przekazywać nauczycielom scenariusze lekcji opracowane przez ekspertów Federacji we współpracy z metodykami i praktykami. Tematy lekcji poruszały do tej pory zagadnienia ochrony środowiska, niemarnowania żywności i dbania o zdrowie ludzi i naszej planety. Każda szkoła angażująca się w projekt mogła też wziąć udział w konkursie z nagrodami.
„Lidl Polska współpracuje z Federacją Polskich Banków Żywności od 2002 roku, czyli od początku działalności w naszym kraju. Jesteśmy marką, która bardzo odpowiedzialnie traktuje zagadnienia z obszaru ochrony środowiska oraz troski o lokalne społeczności. Jesteśmy dumni z tego, że razem z FPBŻ mogliśmy zrobić tyle dobrego: prowadzić liczne akcje charytatywne, a także działać na rzecz edukacji, tak aby zwrócić uwagę naszych klientów na ważne tematy związane z ekologią. EkoMisja okazała się świetną okazją do edukowania młodego pokolenia, co tylko potwierdza ogromna liczba osób i szkół zaangażowanych w akcję. Cieszymy się, że projekt zyskał taką popularność, ponieważ dzięki temu mamy realny wkład w szerzenie wiedzy dotyczącej niemarnowania żywności i przeciwdziałanie temu zjawisku – podsumowuje Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs i CSR w Lidl Polska.