Ogłoszono najnowszy ranking Climate Change Performance Index (CCPI)

Na niedawno zakończonej konferencji COP29 ogłoszono najnowszy ranking Climate Change Performance Index (CCPI), który ocenia postępy 63 krajów oraz Unii Europejskiej w zakresie emisji gazów cieplarnianych, odnawialnych źródeł energii i polityki klimatycznej. W rankingu, opracowanym przez Germanwatch, NewClimate Institute i CAN International, Dania, Holandia i Wielka Brytania zajęły czołowe miejsca, choć żadnemu krajowi nie udało się osiągnąć najwyższej oceny we wszystkich kategoriach.
Wyniki krajów G20
Wśród krajów G20, tylko Wielka Brytania (6. miejsce) i Indie (10. miejsce) znalazły się w grupie wysoko ocenianych. Czternaście krajów G20 otrzymało niskie lub bardzo niskie oceny, co jest szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę, że członkowie G20 odpowiadają za ok. 75% światowych emisji gazów cieplarnianych. Najgorzej wypadły Korea Południowa (63. miejsce), Rosja (64. miejsce) i Arabia Saudyjska (66. miejsce).
Unia Europejska
Unia Europejska zajęła 17. pozycję. 16 krajów UE znalazło się w grupie wysoko i średnio ocenianych, z Danią (4. miejsce) i Holandią (5. miejsce) na czele. Polska poprawiła swoją pozycję o 8 miejsc, zajmując 47. miejsce. Finlandia natomiast spadła o 11 miejsc na 37. pozycję. Warto zauważyć, że żaden kraj UE nie otrzymał bardzo niskiej oceny, a najgorzej wypadła Bułgaria (50. miejsce).
Polska na tle innych krajów
Polska zajęła 47. miejsce w tegorocznym rankingu CCPI, co oznacza awans o 8 miejsc w porównaniu do ubiegłego roku, choć nadal z niską ogólną oceną. Nasz kraj otrzymał niskie oceny we wszystkich kategoriach CCPI: emisje gazów cieplarnianych, odnawialne źródła energii, zużycie energii i polityka klimatyczna.
Jak podało CCPI, nowy Rząd Polski, który objął władzę pod koniec 2023 r., przyjął bardziej proklimatyczne stanowisko, otwierając dialog z organizacjami społecznymi i innymi interesariuszami na temat transformacji energetycznej, w tym kontrowersyjnego tematu odchodzenia od węgla. Eksperci CCPI zwracają jednak uwagę na brak koordynacji między ministerstwami oraz brak politycznej odwagi do bardziej ambitnych działań klimatycznych. Dodatkowo, rosnąca retoryka antyunijna i antyklimatyczna w kraju komplikuje sytuację.
Podsumowanie
Ranking CCPI 2025 pokazuje, że choć niektóre kraje robią postępy w walce ze zmianami klimatycznymi, wiele z nich, w tym członkowie G20, nadal pozostaje w tyle. Polska, mimo pewnych postępów, musi podjąć bardziej zdecydowane działania, aby poprawić swoją pozycję w przyszłych rankingach.