Od stycznia 2024 r. obowiązują nowe regulacje
Konfederacja Lewiatan apeluje o pilne wdrożenie procedur dot. wydawania gwarancji pochodzenia ciepła, chłodu, biometanu, biogazu oraz wodoru z odnawialnych źródeł energii. Aktualnie firmy odpowiedzialne za weryfikację wniosków o te gwarancje nie mogą uzyskać odpowiedniej akredytacji, a przedsiębiorstwa energetyczne i ciepłownicze nie mają możliwości składania wniosków o wydanie gwarancji pochodzenia.
Wzrost zapotrzebowania na zrównoważoną energię
W miarę rozwoju polityki ESG oraz dążeń do osiągnięcia neutralności klimatycznej rośnie zapotrzebowanie na zrównoważoną działalność wśród odbiorców, szczególnie w sektorze przemysłowym. Firmy, które pragną szybko dekarbonizować swoje procesy, często napotykają trudności w samodzielnej produkcji ciepła, biometanu czy biogazu z odnawialnych źródeł. W związku z tym coraz częściej zwracają się do przedsiębiorstw energetycznych i ciepłowniczych z pytaniami o możliwość zakupu ciepła wytwarzanego z odnawialnych źródeł, które byłoby objęte gwarancją pochodzenia.
Nowe regulacje w zakresie gwarancji pochodzenia
Znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie 1 stycznia 2024 r., wprowadziła możliwość wydawania gwarancji pochodzenia dla biometanu, ciepła, chłodu, wodoru odnawialnego, biogazu oraz biogazu rolniczego, wytworzonych z odnawialnych źródeł energii w instalacji OZE. Zgodnie z nowymi przepisami weryfikacja danych zawartych we wniosku o wydanie tych gwarancji należy do przedsiębiorstw odpowiedzialnych za dystrybucję energii (elektrycznej, gazu lub ciepła) lub jednostek akredytowanych. Polskie Centrum Akredytacji jest odpowiedzialne za opracowanie szczegółowego programu akredytacji dla tych jednostek.
Apel o przyspieszenie akredytacji
Mimo że zmiany w przepisach dotyczących gwarancji pochodzenia obowiązują od ponad pół roku, w Polsce wciąż nie ma ani jednej jednostki akredytowanej do weryfikacji wniosków o te gwarancje. W związku z tym Konfederacja Lewiatan apeluje o przyspieszenie procedur Polskiego Centrum Akredytacji, szczególnie w zakresie zatwierdzania wytycznych dla jednostek starających się o akredytację. Ponadto ważne jest, aby Urząd Regulacji Energetyki opublikował wzory wniosków o wydanie gwarancji pochodzenia, a Towarowa Giełda Energii rozszerzyła Rejestr Gwarancji Pochodzenia, co umożliwi sprawniejsze funkcjonowanie rynku odnawialnych źródeł energii.
„Jeśli procedury nie zostaną przyspieszone, istnieje poważne ryzyko utraty możliwości wnioskowania o gwarancje pochodzenia energii wytworzonej w styczniu br., a także w kolejnych miesiącach. Procedura akredytacji na potrzeby gwarancji pochodzenia może bowiem potrwać kilka miesięcy, a realna możliwość wnioskowania o wydanie gwarancji otworzy się dopiero w 2025 r. Zrealizowanie tego scenariusza oznaczałoby ogromną stratę zarówno dla wytwórców, jak i odbiorców końcowych, którzy czekają na pozyskanie gwarancji pochodzenia. Apelujemy również, aby okres, za który podmiot może złożyć wniosek o wydanie gwarancji pochodzenia, wynosił maksymalnie nie 6 miesięcy, lecz 12 miesięcy.”
Jakub Safjański, dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan