W 2023 r. większość zdolności wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla pochodziła tylko z dwóch krajów

W 2023 r. większość zdolności wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (technologie CCUS) pochodziła tylko z dwóch krajów, które łącznie wychwyciły 33 mln ton tego gazu cieplarnianego. Jednak według IEA musimy usuwać miliard ton rocznie, aby osiągnąć cel zerowy netto do 2050 r., podaje portal VisualCapitalist.com.
USA i Brazylia liderami
W 2023 r. Stany Zjednoczone i Brazylia były liderami w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla, posiadając łącznie 60% wszystkich globalnych mocy produkcyjnych. Wychwytywanie CO2 w Brazylii pochodzi z jednego zakładu, natomiast Stany Zjednoczone mają więcej pojedynczych obiektów niż jakikolwiek inny kraj. Największy wzrost wydajności wychwytywania dwutlenku węgla w ujęciu rok do roku odnotowano w Chinach, gdzie wskaźnik ten wzrósł ponad trzykrotnie – z 1,1 do 3,5 mln ton.
CCUS niezbędne do osiągnięcia celów
Wszystkie modele osiągania celów klimatycznych obejmują znaczącą rolę CCUS. Technologia ta jest uważana za konieczność ze względu na istniejące ilości emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz sektory, które nie zostaną szybko zelektryfikowane, takie jak podróże lotnicze. Podstawową technologią CCUS jest dopalanie, które elektrownie wykorzystują głównie do oddzielania węgla od spalin.
Polacy z niską świadomością
Według danych Wise Europa, 35% Polaków twierdzi, że słyszało o technologiach wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla. Warto jednak dodać, że niemal połowa deklarujących ich znajomość (46%) nie jest w stanie wskazać, w jakich sektorach te technologie mogłyby mieć zastosowanie. Można więc założyć, że realna znajomość technologii CCUS w Polsce to 19%. Wśród Polaków przeważają pozytywne opinie na temat technologii CCUS. Należy jednak zauważyć, że temat jest nadal obcy dla większości badanych. Niezależnie od przedstawionego w pytaniu stwierdzenia dotyczącego CCUS, znaczna część respondentów nie była w stanie określić swojej opinii (od 28% do aż 47% niezdecydowanych).