Trwają przygotowania do stosowania nowego standardu atestacji

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przyjęła uchwałę o ustanowieniu Krajowego Standardu Usług Atestacji Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju 3002PL.
KSUA 3002PL
23 stycznia 2025 r. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia krajowego standardu usług atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju – „Usługa atestacyjna dająca ograniczoną pewność w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju” („KSUA 3002PL”). Uchwała ta weszła w życie z dniem jej zatwierdzenia przez Radę Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, czyli 28 stycznia 2025 r.
Obowiązek ustanowienia standardu wynikał z postanowień ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju („CSRD”). Warto podkreślić, że KSUA 3002PL nie ma swojego odpowiednika w standardach międzynarodowych.
Początek i koniec obowiązywania KSUA 3002PL
KSUA 3002PL ma zastosowanie po raz pierwszy do wykonywania usług atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju sporządzonej za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2023 r. i będzie obowiązywał do czasu wejścia w życie unijnego standardu atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z przyjętym przez Komisję Europejską harmonogramem, do 1 października 2026 r. powinno zostać wydane rozporządzenie zawierające standard atestacji dającej ograniczoną pewność, a do 1 października 2028 r. – standard atestacji dającej racjonalną pewność (wcześniej nastąpi ocena, czy jest możliwe uzyskanie racjonalnej pewności).
Kogo dotyczą nowe przepisy o sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i jej atestacji?
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (inaczej „raporty ESG”) i jej atestacji będzie wprowadzany stopniowo. W pierwszej kolejności raporty zgodnie z nową dyrektywą CSRD będą sporządzane przez największe jednostki zainteresowania publicznego, czyli emitentów notowanych na giełdzie, banki, zakłady ubezpieczeń oraz ich grupy kapitałowe, które spełniają określone kryteria finansowe czy kryterium liczby zatrudnionych pracowników. Będą to jednostki, które dotychczas były zobowiązane sporządzać oświadczenie na temat informacji niefinansowych. W kolejnych latach obowiązek ten będzie rozszerzany na kolejne jednostki.
Trwają przygotowania do stosowania nowego standardu atestacji
Jedyną grupą zawodową uprawnioną do świadczenia usług atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju są w Polsce biegli rewidenci.
Biegli rewidenci, czyli przedstawiciele zawodu zaufania publicznego, mają odpowiednie kompetencje do tego, aby prowadzić badania raportów ESG. Zajmujemy się badaniem raportów finansowych i szeroko rozumianą atestacją, mamy doświadczenie z pracą w ramach rozbudowanych zespołów złożonych z różnego rodzaju specjalistów, a nasza praca podlega kontroli jakości. Biegli rewidenci, którzy po dwuletnim okresie przejściowym będą chcieli zachować uprawnienia do przeprowadzania atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, będą musieli w ciągu tych dwóch lat przejść przez cykl szkoleń w ramach obowiązkowego doskonalenia zawodowego.
Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
Prezes KRBR zaznaczył, że sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju jest tematem licznych szkoleń i konferencji organizowanych przez biegłych rewidentów. Zasugerował, aby nie tylko biegli rewidenci, ale również inne osoby odpowiedzialne za finanse przedsiębiorstw, m.in. członkowie rad nadzorczych, zarządów czy księgowi, podnosiły swoją wiedzę na temat ESG. Podkreślił, że taki zasób nie tylko poprawi współpracę z audytorem badającym sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju, ale także pozwoli spojrzeć na firmę z innej, niefinansowej perspektywy.