Uzgodnienie globalnego celu spotkało się z oporem krajów produkujących petrochemikalia

Negocjacje dotyczące globalnego traktatu mającego na celu ograniczenie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi zakończyły się bez porozumienia. Podczas piątego posiedzenia Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego ONZ (INC-5) w Pusan w Korei Południowej, ponad 100 krajów opowiedziało się za ograniczeniem produkcji plastiku, podczas gdy niewielka grupa producentów ropy naftowej była jedynie gotowa do dyskusji na temat zarządzania odpadami z tworzyw sztucznych. Ostatecznie, państwa nie zdołały uzgodnić kluczowych kwestii, co doprowadziło do decyzji o odroczeniu rozmów, podał Reuters.
Kontrowersje w negocjacjach
Pomimo wysiłków wielu krajów, wciąż są istotne różnice w podejściu do podstawowych zagadnień traktatu. Inger Andersen, dyrektor wykonawcza Programu Środowiskowego ONZ, podkreśliła, że „nadal istnieją rozbieżności”, szczególnie w kwestiach dotyczących ograniczenia produkcji plastiku oraz zarządzania substancjami chemicznymi. Propozycja Panamy, wspierana przez ponad 100 krajów, zakładała stworzenie globalnego celu redukcji produkcji plastiku, co spotkało się z oporem ze strony krajów produkujących petrochemikalia, takich jak Arabia Saudyjska.
Najbardziej drażliwe kwestie obejmowały ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych, zarządzanie produktami z tworzyw sztucznych i substancjami chemicznymi, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub środowiska (ang. chemicals of concern), oraz finansowanie mające pomóc krajom rozwijającym się we wdrażaniu traktatu.
Piąte posiedzenie INC-5, które miało przynieść prawnie wiążący globalny traktat w Pusan w Korei Południowej, miało być ostatnim, tak się jednak nie stało. Rozmowy zostały odroczone.
Potencjał traktatu dla ochrony środowiska
Jak dodaje Reuters, gdyby udało się przezwyciężyć istniejące podziały nowy traktat mógłby stać się jednym z najważniejszych dokumentów dotyczących ochrony środowiska od czasu Porozumienia Paryskiego z 2015 r. Odroczenie negocjacji w kontekście niedawno zakończonego szczytu COP29 w Baku wskazuje na trudności w osiągnięciu globalnej zgody w sprawie kluczowych wyzwań środowiskowych. W obliczu rosnącego zanieczyszczenia plastikiem i jego negatywnego wpływu na ekosystemy, dalsze działania są niezbędne dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju i ochrony planety.