26 państw członkowskich UE otrzymało list formalny
Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie, w tym Polskę, do szybkiej transpozycji przepisów dot. nowego systemu handlu emisjami. Wprowadzenie tych regulacji ma na celu wsparcie redukcji emisji w nowych sektorach oraz ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych. Państwa, które nie wdrożą przepisów w wyznaczonym terminie, mogą stanąć przed konsekwencjami prawnymi ze strony Komisji.
Nowe przepisy dotyczące handlu emisjami
Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie naruszenia przepisów, wysyłając listy z formalnym wezwaniem do 26 państw członkowskich, w tym Polski. Powodem jest niepełne wdrożenie do krajowego prawa przepisów zrewidowanej Dyrektywy w sprawie systemu handlu emisjami (EU ETS), dotyczącej nowego systemu ETS2.
Zrewidowana dyrektywa (Dyrektywa (UE) 2023/959) weszła w życie w czerwcu 2023 r. W ramach rewizji dyrektywy ETS utworzono nowy system handlu uprawnieniami do emisji, odrębny od istniejącego systemu EU ETS, w celu stopniowego rozszerzania cen emisji dwutlenku węgla na nowe sektory gospodarki, aby wspierać ich redukcję emisji.
Finansowanie ze Społecznego Funduszu Klimatycznego
Zmieniona dyrektywa przewiduje również alokację przychodów z handlu emisjami do nowego Społecznego Funduszu Klimatycznego, który zacznie działać w 2026 r. Fundusz ma zapewnić państwom członkowskim specjalne finansowanie w celu wsparcia najbardziej dotkniętych grup w trudnej sytuacji, zwłaszcza gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym lub transportowym. Nowy system, który zostanie uruchomiony w 2027 r., obejmie emisje CO2 ze spalania paliw w budynkach, transporcie drogowym i przemyśle nieobjętym istniejącym systemem EU ETS (głównie w małym przemyśle).
Terminy i konsekwencje dla państw członkowskich
Państwa członkowskie pracują nad środkami transpozycji, jednak 26 z nich, w tym Polska, nie przekazało pełnych informacji o wdrożeniu przepisów Dyrektywy (UE) 2023/959 związanych z ETS2 w terminie do 30 czerwca 2024 roku.
Kto jeszcze oprócz naszego kraju nie przekazał informacji o pełnym wdrożeniu przepisów do prawa krajowego? Na liście adresatów specjalnej korespondencji KE są: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja.
Komisja wysyła zatem listy z formalnym wezwaniem do tych państw, które mają teraz dwa miesiące na odpowiedź i zajęcie się wskazanymi niedociągnięciami. W przypadku braku satysfakcjonującej odpowiedzi, Komisja może zdecydować o wydaniu uzasadnionej opinii.