Celem pozwu jest m.in. pozyskanie funduszy na naprawę szkód wyrządzonych przez zanieczyszczenie plastikiem
Prokurator Generalny Kalifornii, Rob Bonta, ogłosił złożenie pozwu przeciwko ExxonMobil, jednemu z największych koncernów petrochemicznych na świecie. Firma jest oskarżana o rzekome wieloletnie wprowadzanie społeczeństwa w błąd w kwestii recyklingu plastiku oraz zanieczyszczanie środowiska stanu Kalifornia. Jak podano w oficjalnym komunikacie, pozew ma na celu zmuszenie ExxonMobil do zaprzestania wprowadzania w błąd oraz uzyskanie funduszy na naprawę szkód wyrządzonych przez zanieczyszczenie plastikiem.
Dekady oszustw
W pozwie złożonym w Sądzie Najwyższym hrabstwa San Francisco, kalifornijski Departament Sprawiedliwości zarzuca ExxonMobil, że przez pół wieku firma wprowadzała Kalifornijczyków w błąd za pomocą fałszywych oświadczeń i marketingu, obiecując, że recykling rozwiąże problem rosnącej ilości odpadów plastikowych. ExxonMobil, jako największy producent polimerów używanych do produkcji jednorazowych plastików, ma zakończyć swoje praktyki, które zagrażają środowisku i zdrowiu publicznemu.
Fałszywe obietnice recyklingu
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Prokuratora Generalnego, ExxonMobil od dziesięcioleci promuje swoje plastiki jako nadające się do recyklingu, mimo że większość z nich nie może być przetworzona z powodów technologicznych, lub nie jest to opłacalne ekonomicznie. W wyniku tych działań konsumenci kupowali i używali więcej jednorazowych plastików, wierząc w ich przetwarzalność. Przykładem jest kampania z 1989 r., kiedy to ExxonMobil umieścił 12-stronicową reklamę w magazynie Time, promując recykling jako rozwiązanie problemu odpadów plastikowych. Zakwestionowane zostało również oznakowanie produktów (złożone w trójkąt strzałki), które rzekomo miałoby utwierdzać konsumentów w przekonaniu, że dany produkt lub opakowanie może – i będzie – poddane recyklingowi. W rzeczywistości tylko 5% odpadów plastikowych jest poddawane recyklingowi w USA, a wskaźnik ten nigdy nie przekroczył 9%.
Zaawansowany recykling – mit czy rzeczywistość?
Ostatnio ExxonMobil promuje tzw. “zaawansowany recykling”, który ma być rozwiązaniem kryzysu odpadów plastikowych. Jednakże, jak czytamy w komunikacie, technologia ta ma poważne ograniczenia:
Kryzys zanieczyszczenia plastikiem
Kryzys zanieczyszczenia plastikiem jest napędzany przez przemysł petrochemiczny. Według danych przywołanych przez Prokuratora Generalnego Stanu Kalifornia, co roku na świecie około 12,1 mln ton odpadów plastikowych trafia do wód, a 19,8 mln ton zanieczyszcza lądy. To równowartość czterech śmieciarek odpadów plastikowych zanieczyszczających środowisko co minutę.