Stosowanie greenwashingu może prowadzić do wielu ryzyk dla przedsiębiorstw, takich jak możliwość poniesienia strat finansowych czy uszczerbku na reputacji. Te negatywne skutki mogą mieć istotny wpływ na ich pozycję na rynku oraz na poziom zaufania ze strony klientów. Firma doradczo-audytorska KPMG zaproponowała w jednej w swoich publikacji ścieżkę rozwoju świadomości takich ryzyk. Greenwashing to praktyka, […]
Stosowanie greenwashingu może prowadzić do wielu ryzyk dla przedsiębiorstw, takich jak możliwość poniesienia strat finansowych czy uszczerbku na reputacji. Te negatywne skutki mogą mieć istotny wpływ na ich pozycję na rynku oraz na poziom zaufania ze strony klientów. Firma doradczo-audytorska KPMG zaproponowała w jednej w swoich publikacji ścieżkę rozwoju świadomości takich ryzyk.
Greenwashing to praktyka, w której firmy twierdzą, że ich produkty lub usługi są przyjazne dla środowiska, kiedy w rzeczywistości nie są. Jest to rodzaj manipulacji mającej na celu wywołanie u klientów przekonania, że dane produkty lub usługi są w zgodzie z ekologią. W praktyce może to oznaczać zatajanie pewnych aspektów działalności, wykorzystywanie mylącego języka i obrazów, aby przekonać konsumentów, że są bardziej „zielone” niż w rzeczywistości. W najnowszym raporcie „Walka z greenwashingiem” (ang. The crackdown on greenwashing) firma KMPG wymieniła 6 kroków w ramach przeprowadzenia procesu zwiększenia świadomości nt. tego zjawiska w firmach. Są to:
- Zrozumienie zakresu ryzyka: Głębokie zrozumienie ryzyka greenwashingu pozwala firmom na efektywne jego minimalizowanie. Kluczowe są odpowiednie strategie zarządzania i monitorowanie działań w kluczowych obszarach.
- Określenie swojego stanowiska: Regularna ocena tolerancji na ryzyko jest drogą do ograniczenia potencjalnych zagrożeń w przyszłości.
- Tworzenie struktur zarządzania: Koordynacja działań w całej organizacji jest kluczowa dla skutecznego zarządzania ryzykiem greenwashingu. Przejście na kulturę opartą na celach i wartościach jest kluczowym krokiem.
- Edukacja całego zespołu: Zrównoważony rozwój to nowy obszar, więc istotne jest inwestowanie w edukację pracowników. Podnoszenie kwalifikacji zespołu w zakresie ESG i ryzyka greenwashingu jest kluczowe.
- Wykorzystywanie nowych technologii: Nowoczesne technologie, jak np. te oparte na sztucznej inteligencji mogą ułatwić wykrywanie i zwalczanie greenwashingu. Wykorzystanie tych narzędzi umożliwi skuteczniejsze identyfikowanie podejrzanych transakcji i wzorców zachowań.
- Przygotowanie na nieprzewidziane sytuacje: Implementacja planów zarządzania kryzysowego i reagowanie na nieprzewidziane sytuacje są kluczowe dla efektywnego zarządzania ryzykiem.
Czym może skutkować greenwashing?
Greenwashing to nie tylko medialne zjawisko, ale świadome (lub nie) działanie, które może nieść za sobą konkretne konsekwencje prawne. Według słów Piotra Tomaszewicza, Associate director’a i radcy prawnego z polskiego oddziału KPMG:
„Z prawnego punktu widzenia, planowane na poziomie unijnym działania przeciwko tzw. greenwashingowi obejmą zmiany dwóch dyrektyw – dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych oraz dyrektywy w sprawie praw konsumentów. W konsekwencji wiele przedsiębiorstw będzie musiało zadbać o zgodność i dostosować oferowanie swoich produktów konsumentom zgodnie z nowymi regulacjami. Naruszenia w tym przypadku będą mogły stanowić przede wszystkim łamanie zakazu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, uregulowanego w art. 24 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. To z kolei rodzi ryzyko poniesienia kar nakładanych przez Prezesa UOKiK. Ponadto greenwashing może oznaczać stosowanie wobec konsumentów nieuczciwych praktyk rynkowych, o których mowa w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Takie działania wiążą się natomiast z ryzykiem odpowiedzialności na podstawie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, w tym z roszczeniami odszkodowawczymi ze strony konsumentów.”
Piotr Tomaszewicz, Associate Director, radca prawny, Praktyka Doradztwa dla Sektora Energetycznego, KPMG Law KPMG w Polsce
Całą publikację „The crackdown on greenwashing” mogą Państwo przeczytać tutaj: Link