Rada Europejska (RE) 24 października 2023 r. wydała komunikat, iż przyjęła nowy standard tzw. zrównoważonych obligacji, który daje emitentom możliwość używania nazwy „European green bond” lub „EuGB”. Firmy, które zdecydują się przyjąć standardy będą zobowiązane do ujawnienia istotnych informacji na temat sposobu wykorzystania wpływów z obligacji. Będą one również musiały wykazać, w jaki sposób inwestycje […]
Rada Europejska (RE) 24 października 2023 r. wydała komunikat, iż przyjęła nowy standard tzw. zrównoważonych obligacji, który daje emitentom możliwość używania nazwy „European green bond” lub „EuGB”. Firmy, które zdecydują się przyjąć standardy będą zobowiązane do ujawnienia istotnych informacji na temat sposobu wykorzystania wpływów z obligacji. Będą one również musiały wykazać, w jaki sposób inwestycje te wpisują się w plany zrównoważonej transformacji przedsiębiorstwa jako całości. Norma wymaga zatem, aby firmy angażowały się w projekty proekologiczne.
Jednocześnie standard „EuGB” daje inwestorom większą pewność, że przeznaczają pieniądze na zrównoważone technologie i przedsiębiorstwa. Jak czytamy w komunikacie RE, obligacje zrównoważone środowiskowo są jednym z głównych instrumentów finansowania inwestycji związanych z eko-technologiami, efektywnością energetyczną i oszczędzaniem zasobów, jak również zrównoważoną infrastrukturą transportową i badawczą. Europejskie zielone obligacje będą dostosowane do unijnej systematyki zrównoważonej działalności i zostaną udostępnione inwestorom na całym świecie.