Niezależne media są podstawowym elementem wolnego i demokratycznego społeczeństwa
W ostatnim tygodniu marca (26.03.2024r.) Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy, które będą chronić wolność i pluralizm mediów oraz niezależność redakcyjną w UE.
O czym mówi europejski akt wolności mediów i co gwarantuje?
Dokument określa wspólne ramy usług medialnych na rynku wewnętrznym UE. Wprowadza środki mające chronić dziennikarzy i dostawców usług medialnych przed ingerencjami politycznymi i ułatwiać im prowadzenie działalności w innych państwach UE.
Nowe przepisy zagwarantują obywatelom prawo dostępu do bezpłatnych i pluralistycznych informacji. Ponadto określa odpowiedzialność państw członkowskich za zapewnienie odpowiednich warunków i ram ochrony tego prawa.
Zagrożenia dla wolności mediów w Europie
Akt jest odpowiedzią na rosnące zaniepokojenie polityzacją mediów w Unii Europejskiej. Obawy budzi także: brak przejrzystości właścicielskiej i niejasne sposoby przydzielania państwowych reklam dostawcom usług medialnych. Prawo ma:
- zabezpieczać zarówno prywatnych, jak i publicznych dostawców usług medialnych przed ingerencjami politycznymi w decyzje redakcyjne,
- chronić dziennikarzy i ich źródła oraz
- gwarantować wolność i pluralizm mediów.
Rada ds. usług medialnych zastępuję ERGA
Akt o wolności mediów opiera się na przepisach dyrektywy z 2018 r. o audiowizualnych usługach medialnych. Wprowadza m.in. niezależną Europejską Radę ds. Usług Medialnych, która zastąpi grupę regulatorów (ERGA) ustanowioną na mocy wspomnianej dyrektywy. Nowy organ będzie się składać z krajowych organów medialnych i będzie służyć doradztwem i wsparciem Komisji oraz promować spójne stosowanie kluczowych przepisów nowego aktu i dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych we wszystkich państwach UE. Będzie m.in. wydawać opinie i pomagać Komisji przygotowywać wytyczne.
Następne kroki
Rozporządzenie zostanie teraz podpisane, po czym ukaże się w Dzienniku Urzędowym UE
i wejdzie w życie 20 dni później.