Analizę przygotowano na podstawie wywiadów z 28 dużymi firmami z UE
Wyniki wstępnego badania Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) pokazują, że chociaż istnieje uznanie dla potencjału sprawozdawczości ESG, wiele firm napotyka wyzwania w pełnej integracji tych praktyk ze swoimi operacjami. Celem tej analizy jest przedstawienie wczesnych praktyk związanych z wdrażaniem ESRS, które są jeszcze w fazie początkowej, oraz identyfikacja związanych z nimi wyzwań.
Głównym celem badania jest przedstawienie pojawiających się praktyk w kontekście dyrektywy w sprawie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (CSRD) oraz Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS).
Opracowanie zostało przygotowane na podstawie wywiadów przeprowadzonych z 28 dużymi firmami z siedzibą w UE, działającymi w ośmiu sektorach, obejmującymi zarówno przedsiębiorstwa finansowe, jak i niefinansowe. Firmy te zostały wybrane ze względu na swój rozmiar, co prawdopodobnie wiąże się z wyższym poziomem dojrzałości i dostępnych zasobów do stosowania ESRS.
Łańcuch wartości najmniej rozwinięty
Analiza koncentruje się na czterech kluczowych obszarach istotnych dla wdrażania ESRS:
- Ocena podwójnej istotności: Większość firm dostrzega znaczenie dokładnej, opartej na dowodach oceny analizy podwójnej istotności. Około 85% przedsiębiorstw zamierza zintegrować sprawozdawczość ESG oraz wyniki tej oceny z strategiami biznesowymi i procesami decyzyjnymi.
- Łańcuch wartości: Badanie wykazało, że aspekt łańcucha wartości jest najmniej rozwinięty wśród uczestniczących firm. Około 45% przyjęło bardziej szczegółowe mapowanie swoich łańcuchów wartości, wykraczając poza ogólne kategorie.
- Analiza luk w punktach danych: Wiele firm jeszcze nie uwzględniło wyników swoich ocen podwójnej istotności w analizach luk dotyczących punktów danych do raportowania. Większość z nich korzysta z wytycznych wdrożeniowych EFRAG 3 (EFRAG IG 3) do przeprowadzania tych analiz luk.
- Organizacyjne podejście do sprawozdawczości ESG: Model własności procesu sprawozdawczości ESG jest przedmiotem dyskusji w większości firm. Obecnie około 65% przydziela odpowiedzialność do jednej funkcji, takiej jak dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju (CSO) lub dyrektor finansowy (CFO), podczas gdy około 35% przyjmuje model współprzywództwa.
Pojawiające się praktyki i wyzwania
Badanie podkreśla, że chociaż istnieje uznanie dla wartości strukturalnej sprawozdawczości ESG, wiele firm napotyka wyzwania w pełnej integracji tych praktyk w swoje operacje. Wyniki sugerują, że współpraca międzydziałowa jest powszechną strategią wśród przedsiębiorstw, co wskazuje na świadomość potrzeby spójnego podejścia do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Jednak badanie podkreśla również, że wyniki nie są reprezentatywne dla całego spektrum firm, które będą podlegać ESRS, ponieważ koncentruje się głównie na większych przedsiębiorstwach. EFRAG planuje w przyszłości przeprowadzać coroczne badania, tak aby brać pod lupę więcej firm oraz sprawozdań dotyczących zrównoważonego rozwoju przygotowanych zgodnie z ESRS.
Cele i metodologia badania EFRAG
- Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) opublikowała 25.07.2024 r. wyniki badania „Stan na II kwartał 2024 r. | Implementacja Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS): Wczesne praktyki wybranych firm”.
- Celem tej analizy jest przedstawienie wczesnych praktyk związanych z wdrażaniem ESRS, które są jeszcze w fazie początkowej, oraz identyfikacja związanych z nimi wyzwań.
- W badaniu wzięło udział dwadzieścia osiem przedsiębiorstw z ośmiu branż, równoważąc reprezentację po 50% zarówno instytucji finansowych (w tym banków, ubezpieczycieli i zarządzających aktywami), jak i niefinansowych (w tym EFRAG).