Dior do zeszłego miesiąca nie ujawniał wymaganych przez brytyjskie prawo informacji na temat warunków pracy
Druga co do wielkości marka modowa koncernu LVMH, Dior, do zeszłego miesiąca nie ujawniała wymaganych przez brytyjskie prawo informacji na temat warunków pracy w swoim łańcuchu dostaw, a na swojej stronie internetowej zamieściła nieaktualne oświadczenia dotyczące certyfikacji zewnętrznej, którą zakończyła ponad rok temu, ustalił Reuters.
Brytyjska ustawa o nowoczesnym niewolnictwie
W Wielkiej Brytanii ustawa Modern Slavery Act z 2015 r. nakłada na firmy, których obroty w kraju wynoszą 36 mln £ lub więcej, obowiązek publikowania na swoich stronach internetowych rocznych oświadczeń szczegółowo opisujących kroki, jakie podejmują w celu zwalczania pracy przymusowej w swojej działalności i łańcuchach dostaw na całym świecie.
Marka modowa pod lupą Włochów
Do 19 lipca brytyjska strona internetowa Diora zawierała oświadczenie o zwalczaniu niewolnictwa od 2020 r. oraz certyfikat zrównoważonego rozwoju, który nie był już ważny, jak wykazał przegląd dokumentów firmy Reuters. Dior, część konglomeratu LVMH o wartości 345 mld $, który zyskał globalny rozgłos marketingowy jako główny sponsor Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, znalazł się w centrum uwagi po tym, jak włoski organ ds. konkurencji 17 lipca poinformował, że bada, czy Dior oraz włoska marka Armani wprowadziły konsumentów w błąd. Dochodzenie skłoniło czołowego europejskiego zarządzającego aktywami Amundi i innych inwestorów do zwrócenia się do LVMH o podjęcie bardziej stanowczych kroków w celu monitorowania traktowania pracowników przez dostawców.
Chęć współpracy z władzami
Dior potępił nielegalne praktyki ujawnione u niektórych dostawców i twierdzi , że przestał z nimi współpracować oraz wyraził chęć kooperacji z władzami. Marka opublikowała również oświadczenie o współczesnym niewolnictwie z 2023 r. W zaktualizowanym oświadczeniu, które jest dłuższe i bardziej szczegółowe niż to z 2020 r., francuska marka poinformowała, że Christian Dior UK planuje szkolenie mające na celu podniesienie świadomości pracowników na temat współczesnego niewolnictwa i zachęcenie ich do podjęcia działań w przypadku podejrzenia niewłaściwego postępowania.