Czy światowi liderzy osiągną porozumienie w obliczu rosnących emisji CO2 i nieobecności kluczowych przywódców
Szczyt klimatyczny jest istotnym wydarzeniem dla uwiarygodnienia i wzmocnienia międzynarodowych działań na rzecz klimatu. W miarę jak rozmowy postępują, kluczowe pozostaje osiągnięcie porozumienia dotyczącego finansowania działań na rzecz klimatu oraz dalsze zobowiązania krajów uczestniczących. A co jeszcze zwraca uwagę mediów i obserwatorów?
Pieniądze głównym tematem COP29
Najważniejsze rozmowy klimatyczne COP29, które odbywają się w Azerbejdżanie dotyczą pieniędzy. Sukces szczytu prawdopodobnie będzie oceniany na podstawie tego, czy delegaci państw będą w stanie uzgodnić nowy cel dot. rocznych wpłat krajów rozwiniętych, instytucji rozwojowych i sektora prywatnego na rzecz krajów rozwijających się w celu finansowania działań na rzecz klimatu.
Poprzedni cel wynoszący 100 mld $ rocznie, który wygasa w 2025 r., został osiągnięty z dwuletnim opóźnieniem w 2022 r., jak podała OECD, chociaż większość tych funduszy miała formę pożyczek, a nie dotacji, co według krajów beneficjentów musi się zmienić.
Z raportu niezależnej grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. finansowania klimatu wynika, że docelowa roczna kwota musiałaby wzrosnąć do 1,3 bln $ rocznie do 2035 r., a być może jeszcze więcej, jeśli kraje będą zwlekać z działaniami.
Wzrost emisji dwutlenku węgla
Nowy raport Global Carbon Project wykazał, że ludzkość wyemituje o 300 mln ton dwutlenku węgla więcej z powodu spalania paliw kopalnych niż w 2023 r. Ten roczny wzrost nie jest tak duży jak 1,4% odnotowane w ubiegłym rokuJednak, jeśli świat nadal będzie spalał paliwa kopalne na tym samym poziomie co obecnie, pozostało tylko sześć lat do momentu, gdy przekroczymy 1,5 stopnia Celsjusza ocieplenia w porównaniu do poziomów sprzed epoki przemysłowej.
Wzrost emisji dwutlenku węgla pochodzi głównie z krajów rozwijających się i Chin. Wiele analiz wskazywało na to, że Chiny – największy emitent dwutlenku węgla na świecie z 32% emisji – powinny już osiągnąć szczyt swoich emisji. Zamiast tego emisje Chin wzrosły o 0,2% od 2023 r., przy czym zanieczyszczenie węglem wzrosło o 0,3%, według obliczeń Global Carbon Project.
Zobowiązania banków rozwoju
Podczas COP29 w Azerbejdżanie znaczące zobowiązanie ogłosiły główne banki rozwoju, w tym Bank Światowy, które zobowiązały się do zwiększenia finansowania klimatycznego do 120 mld $ rocznie do 2030 r. Ta kwota oznacza 60% wzrostu w porównaniu do poziomów finansowania z 2023 r. i ma na celu wsparcie krajów o niskich i średnich dochodach borykających się ze zmianami klimatycznymi.
Działania Unii Europejskiej
Na konferencji COP29 Unia Europejska będzie współpracować z międzynarodowymi partnerami nad realizacją celów Porozumienia Paryskiego dotyczących ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do jak najbliżej 1,5°C. Chociaż kraje rozwinięte powinny nadal prowadzić wysiłki na rzecz mobilizacji finansowania klimatycznego, osiągnięcie ambitnych celów wymaga szerszej grupy uczestników oraz mobilizacji finansowania z sektora prywatnego i nowych źródeł innowacyjnych.
Anglia i Brazylia podejmują zobowiązania
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zobowiązał się do redukcji emisji przez swój kraj o co najmniej 81% do 2035 r. oraz promuje międzynarodową współpracę na rzecz działań klimatycznych. W celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i pobudzenia wzrostu gospodarczego Wielka Brytania wprowadziła bonus dla czystego przemysłu, zachęcając deweloperów morskiej energetyki wiatrowej do inwestowania w brytyjskich regionach przemysłowych.
Brazylia przedstawiła swój zaktualizowany krajowy plan klimatyczny (NDC), który obejmuje zobowiązanie do redukcji emisji o od 59 do 67% do 2035 r. w porównaniu do poziomów z 2005 r.
Aby osiągnąć te cele, plan w dużej mierze opiera się na krajowych lasach. Skupiono się na zwalczaniu wylesiania i przywróceniu 12 mln ha rodzimej roślinności do 2030 roku. Ostatnie dane pokazują, że wylesianie w brazylijskiej Amazonii spadło o prawie 31 % w ciągu ostatniego roku. Jest to najniższy poziom od dziewięciu lat.
Nieobecności kluczowych przywódców
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym COP29 z powodu wydarzeń politycznych w Brukseli, powiedział Reutersowi rzecznik Komisji. „Komisja znajduje się w fazie przejściowej, w związku z czym przewodnicząca skupi się na swoich obowiązkach instytucjonalnych” – wyjaśnił rzecznik.
Prezydent USA Joe Biden również nie pojawi się na wydarzeniu, poinformowała agencję Reuters administracja Bidena. COP29 rozpoczął się 11 listopada, kilka dni po wyborach prezydenckich w USA. Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odwołał swoją podróż na COP29 po tym, jak w zeszłym miesiącu doznał urazu głowy.