CFA Society Poland, we współpracy z Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami, opublikowała pierwszy w Polsce raport dotyczący integracji czynników ESG w towarzystwach funduszy inwestycyjnych. W badaniu uczestniczyło 18 krajowych TFI, a jego celem było zbadanie stopnia wdrożenia aspektów ESG w ich działalności w 2023 roku – podają autorzy raportu.
Raport stanowi istotny krok w zrozumieniu aktualnego położenia polskich funduszy inwestycyjnych w kontekście zrównoważonych finansów. Dane z opracowania wskazują potencjalne kierunki rozwoju dla przyspieszenia transformacji rynku w kierunku bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego inwestowania.
Kluczowe wnioski z raportu
- 94% badanych TFI przyznaje, że ma udokumentowaną strategię ESG, zgodną z rozporządzeniem PE z 2019 roku.
- Blisko 40% zarządów TFI nie zdefiniowało kierunków rozwoju w oparciu o aspekty ESG.
- Blisko co trzecie TFI ocenia ryzyko reputacyjne na niskim poziomie w przypadku nieuwzględniania czynników zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
- Limity inwestycyjne, selekcja negatywna oraz wskaźniki ESG to najpopularniejsze metody przy uwzględnianiu czynników oraz ryzyk dla zrównoważonego rozwoju.
- TFI w większości nie planują tworzyć nowych funduszy w zielonych barwach, a raczej przekształcać te istniejące.
- Ponad połowa TFI odrzuciła możliwość inwestycji w akcje lub obligacje emitentów, którzy nie spełniają kryteriów ESG.
Co motywuje: regulacje czy wewnętrzne cele?
Główną motywacją dla polskich TFI do wdrażania strategii ESG pozostaje obecnie konieczność dostosowania się do regulacji prawnych, a nie wewnętrzne cele środowiskowe czy społeczne. To podkreśla zdaniem autorów raportu, że polski rynek jest na wczesnym etapie rozwoju pod kątem zrównoważonych strategii.
Bez presji na „zielone produkty” ze strony klientów
Zdaniem TFI tematem ESG nie interesują się też specjalne klienci i nie domagają się tzw. „zielonych produktów”. Chociaż oczekiwania inwestorów detalicznych i instytucjonalnych, dotyczące czynników zrównoważonego rozwoju w procesie inwestycyjnym oscylują wokół 50 %., to większość z nich interesuje się nimi w bardzo małym stopniu. Ponadto 28 % z badanych TFI nie ma wiedzy lub danych o preferencji inwestorów w tym zakresie.