Firmie udało się w 2023r. Całość zużywanej energii elektrycznej zrekompensować w 100% energią z OZE.
Amazon, globalny gigant e-commerce, osiągnął swoje ambitne cele dotyczące energii odnawialnej na 7 lat przed planowanym terminem. Firma chwali się, że w 2023 r. całość zużywanej przez nią energii elektrycznej, w tym przez centra danych, została zrekompensowana w 100% energią odnawialną.
Droga do sukcesu
W 2019 r. Amazon postawił sobie za cel zrekompensowanie całego zużycia energii elektrycznej w swoich globalnych operacjach – w tym w centrach danych, budynkach korporacyjnych, sklepach spożywczych i centrach realizacji – energią w 100% odnawialną do 2030 r. Dziś informuje, że osiągnął ten cel na siedem lat przed harmonogramem.
Jak czytamy w komunikacie firmy, Amazon stał się największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej na świecie przez 4 lata z rzędu, inwestując miliardy dolarów w ponad 500 projektów solarnych i wiatrowych na całym świecie. W sumie te projekty są w stanie wygenerować wystarczająco dużo energii, aby zasilić równowartość 7,6 mln domów.
Osiągnięcie tego celu to ważny kamień milowy w wysiłkach Amazona na rzecz realizacji swojego zobowiązania do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 r. Aby dodać znaczne ilości energii odnawialnej do swojego portfela, Amazon bada nowe źródła energii bezemisyjnej, które mogą uzupełniać energię odnawialną i zrównoważyć jego potrzeby. Od początku
Amazon na czele zmian
Od 2019 r. Amazon umożliwił projekty związane z energią odnawialną w 27 krajach. Firma twierdzi, że była pierwszą korporacją, która umożliwiła projekty związane z energią odnawialną na skalę przemysłową m.in. w Indiach, Grecji, RPA, Japonii i Indonezji. Obecnie Amazon wspiera budowę 6 farm wiatrowych na morzu w Europie o łącznej mocy 1,7 G. Po uruchomieniu mają wyprodukować wystarczająco dużo energii, aby zasilić 1,8 mln przeciętnych europejskich domów. Te projekty czynią Amazona największym korporacyjnym nabywcą energii wiatrowej na morzu na świecie. Amazon współpracuje również z deweloperami skupionymi na optymalizacji technologii turbin wiatrowych, co pomaga maksymalizować ilość produkowanej energii elektrycznej. W zeszłym roku projekt Amazon-Shell HKN Offshore Wind Project stał się pierwszą morską farmą wiatrową z udziałem Amazona, która rozpoczęła działalność. Projekt obejmuje dwie lokalizacje u wybrzeży Holandii i dysponuje ponad 750 MW mocy odnawialnej energii.