Najnowszy raport Deloitte „2024 Sustainability Action Report”
Większość respondentów (98%) najnowszego raportu Deloitte „2024 Sustainability Action Report” zaobserwowała w ostatnim roku postępy w realizacji swoich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jednak zaledwie 1/4 (25%) twierdzi, że poczyniła znaczące postępy, co pokazuje, że istnieje przestrzeń do rozwoju. Tylko 2% ankietowanych stwierdziło, że nie poczyniło żadnych postępów w ciągu ostatniego roku. Dla porównania, ankietowane firmy z już ustanowioną wielofunkcyjną radą ESG lub grupą roboczą znacznie częściej dokonywały znaczących postępów niż firmy bez rady ESG lub specjalnej grupy roboczej (38% vs. 10%).
Prawie wszyscy się przygotowują
W 2024 r. prawie wszyscy (99%) respondenci wskazali, że przygotowują się do zwiększonych wymogów w zakresie ujawniania informacji dot. zrównoważonego rozwoju. Podczas gdy w 2024 r. nadal istnieje duży nacisk na raportowanie ESG, a wiele ankietowanych firm zgłosiło utworzenie rad ESG lub grup roboczych, wiele z nich nie przygotowuje się do przyszłych zmian tak intensywnie, jak w grudniu 2022 r. Ok. 1/3 (38%) firm przygotowuje się obecnie w szerokim zakresie, w porównaniu z 58% w grudniu 2022 r., co pokazuje, że postęp i dojrzałość w ciągu ostatnich kilku lat prawdopodobnie przyspieszyły obecny stan gotowości. Większy odsetek firm prywatnych (17%) wskazał, że przyjmuje podejście „poczekamy i zobaczymy” w porównaniu z zaledwie 8% instytucji publicznych.
Inwestycje w technologie
Większość respondentów (74%) prawdopodobnie zainwestuje w nowe technologie lub narzędzia, aby umożliwić bardziej terminowe i lepszej jakości ujawnianie informacji, co stanowi spadek z 99% w grudniu 2022 r. Spadek ten jest prawdopodobnie spowodowany tym, że niektóre firmy dokonały już inwestycji w ciągu ostatnich kilku lat. Prawie wszystkie (99%) już ulepszyły (lub zamierzają to zrobić) wewnętrzne mechanizmy promujące gotowość na przyszłe wymagania, a 79% już to zrobiło (spadek o 10 pkt. proc. z 89% w grudniu 2022 r.) Niezależnie od tego, dążenie do wzmocnienia wewnętrznego zarządzania, systemów, procesów i kontroli pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Nowe stanowiska
99% respondentów stwierdziło, że przygotowuje się na potencjalny wzrost wymagań w grudniu 2022 i 2024 r., a 77% zgłosiło utworzenie nowych ról i obowiązków w celu wsparcia przygotowania i realizacji ulepszonych procesów raportowania i kontroli w celu spełnienia wymogów regulacyjnych w 2024 r. 86% respondentów z firm naftowych i gazowych zgłosiło utworzenie nowych ról lub obowiązków, co jest liderem wśród badanych branż. Dla porównania, tylko 74% respondentów z firm świadczących usługi finansowe zgłosiło, że to zrobiło.
Niezbędne kroki
Połowa respondentów (50%) twierdzi, że zatrudnianie nowych zasobów jest najczęstszym krokiem, jaki podejmują, aby zwiększyć techniczne możliwości pomiaru i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych. W 2024 r. inne kroki podejmowane przez respondentów to uwzględnienie ESG w przeglądzie komitetu ds. ujawniania informacji (49%) i dostosowanie harmonogramów raportowania (48%). Respondenci wskazują, że na strategiczne decyzje dotyczące przygotowania się do zmieniających się wymogów regulacyjnych w zakresie sprawozdawczości coraz większy wpływ ma zarząd (52%), a także presja inwestorów (42%). Podczas gdy agencje ratingowe ESG nadal wywierają wpływ (45%), inne źródła zewnętrzne są mniej wpływowe.
Oczekiwania
Reputacja marki (20%) jest najważniejszym rezultatem biznesowym, jaki respondenci spodziewają się osiągnąć w odpowiedzi na ulepszoną sprawozdawczość ESG; kolejne 15% oczekuje sprawniejszego przyciągania talentów, a 14% dąży do uzyskania premii cenowych za swoje produkty, podkreślając, w jaki sposób sprawozdawczość ESG może wpływać na zewnętrzne postrzeganie firmy. Tymczasem połowa (51%) oczekuje korzyści wewnętrznych, takich jak poprawa wydajności operacyjnej, zmniejszenie ryzyka lub wzmocnienie zaufania interesariuszy. Poproszeni o wskazanie trzech najważniejszych oczekiwanych wyników biznesowych, respondenci wybrali zmniejszenie ryzyka (53%), zwiększenie wydajności i zwrotu z inwestycji (52%), a także przyciągnięcie i zatrzymanie talentów oraz reputację i wzmocnienie marki na poziomie 51%.
Metodologia
Firma Deloitte zleciła przeprowadzenie ankiety internetowej w styczniu 2024 r. wśród 300 dyrektorów spółek publicznych o minimalnych rocznych przychodach w wysokości 500 mln $ lub więcej. Ta wielkość próby jest zgodna z raportami z marca i grudnia 2022 r. W 2024 r. przeprowadzono dodatkowo ankiety w celu zwiększenia całkowitej wielkości próby do 250 w każdej z następujących branż: produkty konsumenckie; usługi finansowe; nauki przyrodnicze i opieka zdrowotna; ropa i gaz; oraz technologia, media i telekomunikacja. Każda branża objęła badaniem zarówno spółki giełdowe, jak i prywatne, z co najmniej 100 spółkami notowanymi na giełdach. Kadra kierownicza definiowana jest jako wyższa kadra kierownicza ds. finansów, księgowości, zrównoważonego rozwoju i prawnych z minimalnym stażem dyrektora, dyrektora ds. ryzyka, radcy prawnego, dyrektora ds. prawnych lub dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju. Procenty w ankiecie mogą nie sumować się do 100% z powodu zaokrągleń.