Strategia ochrony różnorodności biologicznej zostanie poddana ponownemu głosowaniu, Polska na „nie”
Unia Europejska w maju 2020 r. przedstawiła strategię ochrony różnorodności biologicznej, a w lutym 2024 r. eurodeputowani poparli nowe prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law; NRL), które zobowiązuje wszystkie kraje Unii Europejskiej do działań na rzecz poprawy stanu wszystkich ekosystemów wymagających odbudowy, podaje portal Instytutu Spraw Publicznych.
Polska przeciwna NRL
W związku ze sprzeciwem kilku państw, w tym Polski, nie zostało ono zgodnie z planem zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej – głosowanie przełożono na przyszłe posiedzenia, które planowo odbędą się jeszcze w tym miesiącu. Ma to związek m.in. z protestami rolników, w tym pojawiającej się przy tej okazji dezinformacji na temat ograniczeń dla gospodarstw rolnych po wejściu w życie nowego prawa.
Politycy na „nie”, obywatele na „tak”
W związku z powyższym, Instytut Spraw Publicznych zlecił badanie, z którego wynika, że 74% Polek i Polaków, po zapoznaniu się z opisem wyjaśniającym, czym jest NRL, popiera jego ideę. Większość ankietowanych (70%) uważa również, że działania na rzecz odbudowy i ochrony przyrody są potrzebne. Polacy pokładają duże nadzieje w rządzie. Dla 78% badanych ważne jest, aby rząd zrealizował obietnice przedwyborcze w zakresie odbudowy i ochrony przyrody w Polsce. Obecnie jedynie 12% badanych uważa, że rząd dotrzymuje składanych obietnic w tym obszarze.
Stan przyrody niepokoi Polaków
Stan środowiska naturalnego w naszym kraju budzi wiele obaw. 37% ankietowanych jest mocno zaniepokojonych stanem przyrody w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że przy wyborze kandydatów politycznych zwracamy uwagę na ich przywiązanie do kwestii środowiskowych. Jak wynika z badania, dla 76% Polek i Polaków ważnym było, by kandydat do PE popierał odbudowę przyrody w Polsce i Europie.
Metodologia
Dobrana próba jest reprezentatywna dla całej populacji ze względu na podstawowe zmienne demograficzne: płeć, wiek, wykształcenie, wielkość miejscowości zamieszkania oraz województwo (maksymalna wielkość błędu statystycznego to +/- 3,1%). Metoda badania: CAWI, wywiady zrealizowane wśród użytkowników ogólnopolskiego panelu badawczego Opinie.pl firmy IQS w maju 2024 roku. Wyniki na wykresach w raporcie mogą pozornie nie sumować się do 100% ze względu na zaokrąglenia. Pełna treść badania dostępna jest na portalu ISP.