Dane z raportu dot. polskiego rynku flotowego
Głównymi wyzwaniami we wprowadzeniu raportowania emisji CO2 jest koszt i czas implementacji rozwiązań oraz mała liczba pracowników z odpowiednim doświadczeniem. To jeden z wniosków z raportu: „Zrównoważony rozwój i dekarbonizowanie flot. Stan polskiego rynku flotowego marzec 2024” przygotowanego przez Instytut Keralla Research na zlecenie magazynu „Fleet” oraz firmy Webfleet.
Opracowanie prezentuje stan dekarbonizacji polskiego rynku flotowego, zainteresowanie i plany związane z przejściem na pełną zeroemisyjność oraz poziom wdrażania narzędzi umożliwiających monitorowanie i raportowanie emisji CO2.
Dekarbonizacja polskich flot w toku…
Według przeprowadzonego badania, niemal 70% firm flotowych nie wprowadziło jeszcze do swoich flot ani jednego pojazdu zeroemisyjnego. W przypadku tych, które już je mają, najczęściej korzystają z opcji leasingu lub kredytu. Co więcej, prawie 60% firm flotowych nie uwzględnia kosztów związanych z dekarbonizacją w swoim budżecie rocznym. Co zaskakujące, ponad połowa klientów flotowych (56,5%) otwarcie przyznaje, że obecnie nie planuje przesiąść się na bezemisyjne samochody służbowe, a kolejne 32% twierdzi, że nigdy nie zamierza tego zrobić.
Narzędzia do pomiaru i raportowania emisji CO2
Dane z raportu wskazują, że 28% firm wdrożyło, a 18,5% obecnie testuje narzędzia do pomiaru i raportowania emisji CO2 we flotach. Większość z tych firm nie zdaje sobie jednak sprawy z korzyści płynących z monitorowania emisji. Badanie pokazuje, że 46,2% przedsiębiorców z tej grupy nie zauważa benefitów, a 25,8% nie potrafi tego ocenić. Ci, którzy dostrzegają pozytywne aspekty, wskazują na następujące korzyści:
- większą dyscyplinę w spalaniu (16,1%),
- oszczędności na paliwie i opłatach drogowych (16,1%),
- zwiększoną uważność i lepszą jazdę kierowców (4,3%) oraz
- brak kar poniesionych przez firmę za emisję (3,2%).
Część z tych firm częściowo lub w pełni wykorzystuje do tego rozwiązania telematyczne (wykorzystujące technologie przesyłania, gromadzeniem i analizy danych na odległość)- ponad 24%.
Dla niektórych firm wdrożenie narzędzi do raportowania emisji CO2 stanowi poważne wyzwanie z powodu wysokich kosztów, co deklaruje 24,5% przedsiębiorstw. Szczególnie dotkliwe jest to dla firm, które finansują swoje floty ze źródeł zewnętrznych. Dodatkowe przeszkody to: ograniczona liczba pracowników z odpowiednią wiedzą na temat wdrażania tego typu rozwiązań (18,5%) oraz czas potrzebny na ich implementację (16%).
Informacje o badaniu i raporcie: „Zrównoważony rozwój i dekarbonizowanie flot. Stan polskiego rynku flotowego marzec 2024”
- Badanie zostało przeprowadzone w lutym i marcu 2024 roku przez Instytut Keralla Research, na zlecenie magazynu „Fleet” oraz firmy Webfleet.
- Wzięło w nim udział 200 firm flotowych, które mają co najmniej 20 samochodów służbowych.
- Respondenci: osoby odpowiedzialne za politykę flotową, w tym m.in. właściciele oraz menedżerowie flot.