Europejski Urząd Nadzoru Bankowego publikuje raport o greenwashingu
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (European Banking Authority, EBA) opublikował raport: „Greenwashing Monitoring and Supervision”. Dokument jest odpowiedzią na prośbę Komisji Europejskiej o dostarczenie informacji na temat zjawiska greenwashingu w sektorze finansowym.
Niepokojący trend: wzrost przypadków greenwashingu
Analizie zostały poddane dane dot. różnych zgłoszeń przypadków potencjalnego greenwashingu lub wprowadzającego w błąd komunikowania na tematy zrównoważonego rozwoju przez firmy na całym świecie. Na podstawie danych zebranych przez szwajcarską firmę RepRisk4, zauważono, że:
- całkowita liczba zgłoszonych przypadków wprowadzającego w błąd komunikowania na tematy związane z ESG (zrównoważonym rozwojem) przez ogół firm, sektorów i regionów wzrosła w 2023 r. o 21,2% w porównaniu z 2022 r.,
- liczba zgłoszonych przypadków była w 2023 r. 7,3 razy wyższa niż w 2012 r., co wskazuje na stały wzrost tego zjawiska,
- podczas gdy liczba zgłoszonych przypadków spadła w Ameryce Północnej (-6,8%), to w pozostałych regionach nadal rosła, w tym o 26,1% w UE, 6% w Europie poza UE i 51,7% w regionie „Inne”.
Kwestie środowiskowe i społeczne najczęściej wykorzystywane w greenwashingu
W 2023 r. liczba analizowanych przypadków greenwashingu nadal rosła we wszystkich trzech wymiarach ESG, przy czym kwestie środowiskowe i społeczne były najważniejszymi tematami podlegającymi greenwashingowi (odpowiednio 37% i 33% wszystkich przypadków).
Z kolei przypadki greenwashingu związane z kwestiami zarządzania (takimi jak praktyki antykonkurencyjne, korupcja, łapówkarstwo, pranie pieniędzy, uchylanie się od opodatkowania i wynagrodzenia kadry kierowniczej) również wzrosły, ale pozostają stosunkowo niewielkie. Wreszcie, incydenty przekrojowe, które obejmują dowolną kombinację kwestii środowiskowych, społecznych i/lub związanych z zarządzaniem, stanowiły 23% wszystkich analizowanych przypadków.
Greenwashing dotyka wszystkich sektorów gospodarki
Z danych z raportu wynika, że potencjalne przypadki greenwashingu miały miejsce w różnych sektorach gospodarki. W pierwszej szóstce znalazły się przedsiębiorstwa prowadzące działalność dot. ropy naftowej, gazu i usług użyteczności publicznej, górnictwa, budownictwa przemysłowego, żywności i napojów, artykułów gospodarstwa domowego oraz sektora finansowego. Ten ostatni stanowił ok. 16% domniemanych przypadków greenwashingu zaobserwowanych na całym świecie w 2023 r. (tyle samo co w 2022 r.), w tym ubezpieczenia (1%), banki (3%) i usługi finansowe (12%).
O raporcie: „Greenwashing Monitoring and Supervision”.
- Metodologia: Analiza ilościowa przedstawiona w raporcie została opracowana na podstawie danych zebranych przez firmę RepRisk4 , który gromadzi „incydenty ryzyka” (krytykę i zdarzenia) spółek związanych z wprowadzającą w błąd komunikacją dot. kwestii ESG. RepRisk rejestruje domniemane przypadki greenwashingu, zgłaszane w źródłach publicznych. RepRisk nie weryfikuje ani nie zatwierdza zgłoszonych zarzutów. Natomiast każdy domniemany incydent jest identyfikowany i oceniany w sposób przejrzysty i na tych samych zasadach.
- Pełen raport dostępny: Report on greenwashing monitoring and supervision.pdf (europa.eu)