Ponad 70% globalnej siły roboczej może być narażone na zagrożenia dla zdrowia związane ze zmianami klimatu. Raport ILO
Według nowego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) „oszałamiająca” liczba pracowników, stanowiąca ponad 70% globalnej siły roboczej, może być narażona na zagrożenia dla zdrowia związane ze zmianami klimatu, a istniejące zabezpieczenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) z trudem nadążają za wynikającymi z tego zagrożeniami.
Ponad 2 miliony straconych lat życia
Badacze ILO szacują również, że 18 970 istnień ludzkich i 2,09 miliona lat życia skorygowanych niepełnosprawnością jest traconych rocznie z powodu 22,87 miliona urazów zawodowych, które można przypisać nadmiernemu upałowi. Ponadto 1,6 miliarda pracowników narażonych jest na promieniowanie UV, z ponad 18 960 zgonami związanymi z pracą rocznie spowodowanymi nieczerniakowym rakiem skóry. Również 1,6 miliarda osób może być narażonych na zanieczyszczenie powietrza w miejscu pracy, co skutkuje nawet 860 000 zgonów związanych z pracą wśród osób wykonujących czynności zawodowe na zewnątrz rocznie.
Niebezpieczne pestycydy
Alarmuje również fakt, że ponad 870 milionów pracowników w rolnictwie może być narażonych na kontakt z pestycydami, a ponad 300 000 zgonów rocznie przypisuje się zatruciu tymi właśnie substancjami. 15 000 zgonów związanych z pracą każdego roku spowodowanych jest również narażeniem na choroby pasożytnicze i przenoszone wektorowo.