Rozmowa Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorką ds. Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska
Zapraszamy do lektury rozmowy z Aleksandrą Robaszkiewicz, Dyrektorką ds. Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska. Pytaliśmy m.in. o strategię Reset Plastic, sposoby ograniczania szkodliwych emisji i o zrównoważone produkty oraz nową strategię ESG.
Redakcja: Postawiliście sobie jako firma bardzo ambitne zadania w zakresie strategii Reset Plastic: 100 % opakowań marek własnych Lidla ma się nadawać do recyklingu już w 2025 roku, o 35 % chcecie zmniejszyć zużycie plastiku do 2027 roku. W jaki sposób zamierzacie zrealizować te cele?
Aleksandra Robaszkiewicz: W Lidl Polska wierzymy, że odpowiedzialna firma może więcej. Może pomagać oraz ma realny wpływ na to, co dzieje się w jej otoczeniu. Dlatego stale dążymy do udoskonaleń w całym naszym łańcuchu wartości.
Stawiamy sobie ambitne cele i ciężko pracujemy, by w pełni je zrealizować. Od 2018 r. realizujemy założenia strategii Reset Plastic. Działania na tym polu pomogły nam osiągnąć, a nawet przekroczyć wyznaczone wówczas cele, co skłoniło nas do podjęcia kolejnych wyzwań. Przede wszystkim, rezygnujemy z plastiku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jego redukcję wspieramy we wszystkich obszarach naszej działalności.
Jednym z takich działań jest zmiana opakowania pomidorów truskawkowych 250 g. Do tej pory pomidorki były sprzedawane w charakterystycznym kubeczku. Teraz jednak, dzięki zmianie opakowania na szalkę, ilość zużytego plastiku jest zredukowana aż o 43% w przypadku każdego jednostkowego opakowania! Oprócz tego zbieramy, sortujemy i poddajemy recyklingowi opakowania produktów tak, aby pozostawały w obiegu zamkniętym. W Lidl nieustannie pracujemy nad projektem, aby stworzyć opakowanie, które w jak największym stopniu nadaje się do recyklingu. Z tego powodu przeszliśmy na monomateriały dla dużej części naszych opakowań marek własnych, które mogą być ponownie wykorzystane.
Redakcja: Jednym z Waszych priorytetów pozostaje zaangażowanie na rzecz klimatu. W porównaniu z rokiem 2019 Lidl odnotował we wszystkich krajach, w których działa redukcję gazów cieplarnianych o 52 % Dzięki jakim przedsięwzięciom udało się to osiągnąć, jak planujecie uzyskać zerową emisję netto do 2050 r.?
Aleksandra Robaszkiewicz: Zgadza się. Podjęliśmy wiele działań mających na celu redukcję zużycia energii elektrycznej w sklepach i centrach dystrybucyjnych, a co za tym idzie, zmniejszenia negatywnego wpływu na klimat i środowisko. Działania te prowadzimy m.in. w obszarach instalacji elektrycznych, oświetlenia, systemów klimatyzacyjnych. Od kilku lat standardowym wyposażeniem nowych sklepów Lidl Polska są instalacje fotowoltaiczne. Co ważne, doposażamy w nie też sklepy istniejące. Możemy się pochwalić, że pod koniec 2023 r. już 238 sklepów zasilanych było czystą energią słoneczną.
Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. Od 1 marca 2022 r. w Lidl wykorzystujemy w 100% zieloną energię elektryczną we wszystkich sklepach, centrach logistycznych i budynkach biurowych. Jednak to nie wszystko, wspieramy także rozwój elektromobilności. Infrastrukturę ładowania dla aut elektrycznych zaczęliśmy rozwijać już w 2017 roku. Planujemy, aby do 2025 r. wszystkie placówki były wyposażone w stacje ładowania, obecnie działają one przy ponad 60 sklepach.
Jednym z fundamentów naszego sukcesu jest ścisła współpraca z partnerami i dostawcami. Chcemy szerzyć dobre praktyki, dlatego naszych największych dostawców również zobowiązaliśmy do osiągnięcia celów redukcyjnych do 2026 r. zgodnie z inicjatywą Science Based Targets Initiative (SBTi). To globalna inicjatywa, która wspiera firmy w ustalaniu opartych na nauce celów redukcji emisji gazów cieplarnianych zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki o klimacie.
Oczywiście pomagamy naszym dostawcom w osiągnięciu tych celów. Wierzymy też, że każdy z nas sam ma wpływ na nasze środowisko, dlatego w ramach projektu YOU jako firma angażujemy się także w edukację wszystkich pracowników Lidl Polska na temat prośrodowiskowych działań oraz ochrony bioróżnorodności i zasobów. Zmiana klimatu jest jednym z największych wyzwań naszych czasów, któremu chcemy stawić czoła.
Redakcja: Zacytuję zapewnienie jednego z członków zarządu Lidl Polska: „Oferujemy klientom atrakcyjny asortyment, który został wytworzony w sposób zrównoważony”. „Zrównoważony” to już ostatnimi czasy niemal słowo-mantra w świecie biznesu. Co w praktyce oznacza ono w Waszym przypadku?
Aleksandra Robaszkiewicz: Dla nas oznacza to, że po prostu dbamy o to, co oferujemy naszym klientom i w jaki sposób to robimy. Zaczynając od dokładnego sprawdzenia pochodzenia danego produktu, sposobu jego wyprodukowania, jakości, opakowania w jakim jest sprzedawany, na sposobie jego dostawy kończąc. Na każdym etapie naszej pracy mamy na uwadze troskę zarówno o klienta, jak i o środowisko. To słowo, dla niektórych rzeczywiście może już zbyt często powtarzane, dla Lidl Polska jest podstawą działań podejmowanych na co dzień.
Redakcja: W 2023 roku dzięki działalności Lidl Polska utrzymano i stworzono w naszym kraju ponad 52 tys. miejsc pracy. Jak realizowane są w Waszej firmie zasady różnorodności, równości oraz inkluzji i co dla pracowników Lidla oznacza pojęcie work-life balance?
Aleksandra Robaszkiewicz:
W Lidl Polska kierujemy się tym, że najważniejsi są ludzie. Nasza sieć jest miejscem pracy dla ponad 27 tys. osób. Nie tylko oferujemy jedne z najwyższych zarobków w handlu, ale również dbamy o komfortowe warunki pracy. Kluczowym jest dla nas zapewnienie zatrudnionym w Lidl Polska jak najlepszego środowiska pracy, które jest przyjazne i pełne wzajemnego szacunku. Zespołom oferowane są atrakcyjne warunki zatrudnienia, z naciskiem na przejrzyste ścieżki rozwoju, decyzyjność, przedsiębiorczość, możliwości rozwoju oraz konkurencyjne wynagrodzenie.
W samym 2024 r. przeznaczyliśmy na podwyżki i stworzenie kolejnych miejsc pracy ponad 240 mln zł. W Lidl Polska dużą rolę odgrywają także zaufanie, uczciwość i szacunek dla różnorodności. Poza oferowaniem szeregu benefitów, pomagamy też w utrzymaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, m.in. poprzez możliwość korzystania z elastycznego modelu czasu pracy.
Dowodem na to, że działania Lidl Polska są skuteczne w tym zakresie jest prestiżowa nagroda „Top Employer 2024”, którą otrzymaliśmy po raz 11 za wyjątkową troskę o swoje zespoły. Dodatkowo, chcąc promować sprawiedliwe traktowanie pracowników poza swoimi strukturami, w 2019 roku stworzyliśmy nagrodę honorową „Lidl Fair Pay”, nagradzającą przedsiębiorstwa stosujące równą politykę płacową. Dbanie o pracowników i ich komfort to naprawdę istotny dla nas temat, bo wiemy, że to dzięki nim nasza sieć może codziennie się rozwijać.
Redakcja: Wszystkie działania i projekty dotyczące zarówno CSR, jak i ESG są spójne z dokumentem strategicznym, jakim jest Strategia CSR LIDL na lata 2020-2025 r. Czy w związku z nowymi unijnymi regulacjami dotyczącymi m.in. raportowania ESG możemy spodziewać się, że już niebawem zostanie upubliczniona nowa strategia? Czy już polski zespół CSR/ ESG Lidla pracuje nad tym dokumentem?
Aleksandra Robaszkiewicz: Oczywiście śledzimy kwestię nowych unijnych regulacji dotyczącą m.in. raportowania ESG, bo to dla nas ważne by się do nich na bieżąco stosować. Prace nad nową strategią Lidl Polska trwają, lecz jeszcze nie chcemy zdradzać szczegółów. Jedyne co możemy powiedzieć, to to, że nasze cele będą ambitne – jak zawsze.
***
Lidl Polska:
- należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy oraz w USA.
- Historia sieci Lidl sięga lat 30. XX wieku, a pierwsze sieci pod szyldem tej marki powstały w Niemczech w latach 70. XX wieku.
- Obecnie w 31 krajach funkcjonuje ponad 12 000 sklepów tej marki, a w Polsce ponad 900.