Rozmowa Kingą Sowik, Dyrektorką ds. Odpowiedzialnego Biznesu w Castorama Polska
Rozmowa Kingą Sowik, Dyrektorką ds. Odpowiedzialnego Biznesu w Castorama Polska
Redakcja: W ramach realizacji strategii odpowiedzialnego biznesu w 2023/24 r. Castorama Polska (CP) zredukowała emisję CO2 w zakresie 1 i 2 o 67,3 % w stosunku do roku 2016/17 – przy 62 % dla całej Grupy Kingfisher do której należy CP. Proszę podpowiedzieć niektórym innym podmiotom gospodarczym jak osiąga się wyniki na takim poziomie.
Kinga Sowik: Konsekwencją w działaniu. W 2022 r. Castorama wraz z całą Grupą Kingfisher ogłosiła strategię net-zero, która mówiła o naszej ambicji dotyczącej osiągnięcia neutralności emisyjnej w ramach działalności operacyjnej do 2040 r. Castorama w Polsce już wtedy była dość zaawansowana w obszarze efektywności energetycznej własnych operacji: od 2018 r. wszystkie nasze sklepy są wyposażone w systemy LED, dodatkowo od lat wykorzystujemy zaawansowany system BMS, który pozwala nam w inteligentny sposób zarządzać energią we wszystkich posiadanych budynkach i ograniczać jej zużycie.
Wyzwaniem była dla nas wtedy kupowana energia elektryczna i kwestia tzw. węglowego mixu energetycznego, który mimo redukcji zużycia energii sprawiał, że wciąż emisyjność naszej działalności była dosyć istotna. Rozwiązaniem była oczywiście energia z OZE. I tak rozpoczęliśmy program rozwoju własnych instalacji fotowoltaicznych. W 2022 r. pojawiły się w pierwszych 22 sklepach i naszej centrali. Dzisiaj mamy już 72 sklepy z panelami fotowoltaicznymi. Widzimy wartość dodaną tych inwestycji, oszczędności, które generują w sklepach, dlatego poza uruchamianiem nowych instalacji, rozbudowujemy już te istniejące. Nasze panele w tej chwili mają moc ok. 5,2 MW, w roku 2025 planujemy rozbudowę o kolejne 2MW.
Drugim powodem tak dobrych rezultatów w redukcji emisji jest z pewnością kontrakt na zakup tzw. zielonej energii z certyfikatem potwierdzającym pochodzenie OZE. To sprawia, że posiadane przez nas budynki są niskoemisyjne. Nie poprzestajemy na tym. Naszym celem w końcu jest neutralność emisyjna. Cały czas ulepszamy standardy zrównoważonych budynków dla naszych sklepów, które mają poprawiać ich efektywność energetyczną. Inwestujemy w ogrzewanie elektryczne, tam gdzie to możliwe rezygnujemy z gazu. Już 1/3 naszych lokalizacji jest ogrzewana pompami ciepła.
Pracujemy także nad dekarbonizacją własnej floty. Pracownikom terenowym poza spalinowymi modelami aut oferujemy samochody hybrydowe i elektryczne. Testujemy także bardziej zrównoważone rozwiązania w transporcie logistycznym. W dostawach z Dalekiego Wschodu stawiamy na transport intermodalny: drogę morską i kolejową. Mamy za sobą także pierwsze testy dostawczych aut elektrycznych, zarówno ciężarówki przewożącej kontenery, jak i busów rozwożących nasze produkty do domów klientów. W sklepach natomiast w zdecydowanej większości stosujemy elektryczne wózki widłowe – to już 90% z prawie 1800 dostępnych wózków.
To nie koniec naszych ambicji, stawiamy sobie kolejne cele dekarbonizacyjne dotyczące innych obszarów naszej działalności, w tym emisyjności samych produktów przez ich cały cykl życia.
Redakcja: Czytam o dokonaniach CP m.in.: „94,8 produktów drzewnych i papierowych pozyskiwanych jest odpowiedzialnie”. Co to oznacza w praktyce?
Kinga Sowik: Ochrona lasów i odpowiedzialne wykorzystanie drewna stanowią ważny element naszej Strategii Odpowiedzialnego Biznesu. Produkty drzewne i drewnopochodne to dzisiaj 14% naszego asortymentu. Dlatego dokładamy starań, by sprzedawane w naszych sklepach produkty spełniały wymogi zrównoważonego pozyskiwania. Od naszych dostawców wymagamy udokumentowania pochodzenia surowca drzewnego w postaci certyfikatu FSC, PEFC lub zweryfikowanych źródeł pochodzenia z recyklingu. 94,8% oznacza, że dla tylu produktów drewnianych i papierowych udało się udokumentować pochodzenie z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Do końca 2025 r. chcemy by tym celem było objęte 100% naszych produktów drzewnych i papierowych.
Jako Castorama nie tylko monitorujemy pochodzenia naszych produktów, ale także wspieramy ekosystemy leśne. W 2023 r. wspólnie z Lasami Państwowymi dosadziliśmy 30 000 drzew.
W ostatnich dniach ogłosiliśmy dołączenie do programy Re:Generacja, prowadzonego przez biuro UNEP/Grid w Warszawie we współpracy z parkami narodowymi i krajobrazowymi. W ramach naszej współpracy wspieramy ekosystemy leśne dwóch parków narodowych– Kampinoskiego i Słowińskiego Parku Narodowym. W Kampinoskim Parku Narodowym nasze działania obejmą ekosystemy leśne borykające się z inwazją gatunków obcych. Na skutek niekontrolowanego rozprzestrzeniania się takich roślin jak nawłoć kanadyjska, czeremcha amerykańska, robinia akacjowa i klon jesionolistny, typowe gatunki leśne tracą swoje siedliska, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia różnorodności biologicznej. Nasze działania mają za zadanie ograniczenie występowania inwazyjnych gatunków obcego pochodzenia, a tym samym wsparcie gatunków rodzimych. W Słowińskim Parku Narodowym ochroną objęty zostanie pomorski kwaśny las brzozowo-dębowy. Zaplanowano tu przede wszystkim przebudowę struktury drzewostanu pod względem gatunkowym oraz usuwanie gatunków inwazyjnych.
Redakcja: Wśród inicjatyw CP w zakresie zrównoważonego rozwoju znajdują się m.in. wypożyczalnie Sprzętu Castorent, Strefy Efektywności Energetycznej, czy cykliczna akcja wymiany e-odpadów na rośliny ozdobne. Proszę przybliżyć te przedsięwzięcia. Jak udaje się Wam upowszechniać tego typu działania?
Kinga Sowik: Myślę, że jako marka bardzo dobrze rozpoznawalna przez większość Polaków, z obecnością w ponad 60 miastach w Polsce, z ponad 100 sklepami i ponad 12 tysiącami zaangażowanych pracowników, którzy są najlepszymi ambasadorami naszej firmy mamy niesamowity potencjał do promowania rozwiązań i nawyków, które dają korzyści nie tylko domom, ale także środowisku.
Castorent i Strefy Efektywności Energetycznej to dość nowe usługi, które pojawiły się w naszej ofercie w zeszłym roku i które zachęcają naszych klientów do podejmowania bardziej świadomych wyborów konsumenckich.
Dzięki wypożyczalni Castorent klienci mają szansę skorzystać z wysokiej klasy sprzętu, którego nie potrzebują na co dzień, a raczej do jednorazowych czy sporadycznych prac. Usługa bazuje na idei sharing economy – współużywania danego produktu, co pozwala nie tylko redukować emisje CO2 produktu, przedłużać jego życie, ale także finalnie ograniczać ilość generowanego elektrosprzętu.
Strefy Efektywności Energetycznej to z kolei oferta wsparcia Polaków w poprawie efektywności energetycznej domów. Specjalne miejsca w sklepie oraz obecni tam eksperci i ekspertki efektywności energetycznej pozwalają nam pokazać najlepsze rozwiązania, także nowości dot. asortymentu Castorama związane z tym obszarem. W strefach prezentujemy zasady dobrej termomodernizacji, którą uważamy za kluczową w poprawie komfortu cieplnego w domu, nowoczesne rozwiązania związane z ogrzewaniem, nowości w naszej ofercie: magazyny energii, folie i maty grzewcze, rozwiązania inteligentnego domu, które pomagają nam zarządzać energią pomieszczeniach. Dodatkowo służymy wsparciem w ubieganiu się o dofinansowanie z programu rządowego „Czyste Powietrze”.
Z kolei akcja „Kwiaty za elektrograty” to nasza duma – inicjatywa odpowiadająca na jeden z problemów ekologicznych współczesnego świata – szybko rosnącą ilość produkowanych odpadów, w tym związanych z rewolucją technologiczną elektrośmieci. Jej celem jest promowanie postaw proekologicznych oraz edukacja na temat zagrożeń dla planety, wynikających z nieprawidłowego gospodarowania odpadami elektrycznymi i elektronicznymi. Dwa razy do roku organizujemy zbiórkę elektrośmieci w naszych sklepach, w ramach której wręczamy naszym klientom sezonowe kwiaty. Przez ponad 10 lat trwania akcji udało nam się wspólnie zebrać już ponad 5000 ton elektroodpadów, które zostały poddane właściwym, bezpiecznym dla środowiska procesom recyklingu. W tym czasie wręczyliśmy miliony sadzonek – wrzosów i bratków, które ozdobiły balkony i ogrody ogromnej rzeczy Polaków.
Redakcja: Wdrażacie unikatowy na polskim rynku Program Efektywności Energetycznej mający na celu termomodernizację naszych domów – z których ponad połowa wybudowana została przed 2000 r. – a jednocześnie umożliwiający pozyskanie znaczącego dofinansowania rządowego na ten cel. Proszę przybliżyć szczegóły tego programu.
Kinga Sowik: Strefy Efektywności Energetycznej, o których wspominałam są elementem większego programu Castoramy dot. wsparcia Polaków w poprawie efektywności energetycznej ich domów. Razem ze Strefami w naszych sklepach pojawili się eksperci i ekspertki ds. efektywności energetycznej, którzy zostali odpowiednio przygotowani do wsparcia klientów chcących uzyskać dofinansowanie z rządowego programu „Czyste Powietrze” i dobrać właściwe materiały.
Założenie naszej oferty jest dość proste – chcemy pomóc ocieplać domy, nie ogrzewając przy tym planety. Oferujemy kompleksowe wsparcie naszym klientom – od napisania wniosku, poprzez dobór właściwych rozwiązań do domu, pomoc w przeprowadzeniu inwestycji we współpracy z firmą monterską, aż po jej rozliczenie. Wszystko pod jednym dachem Castoramy.
Rządowy program „Czyste Powietrze” funkcjonuje już dobrych parę lat w naszym kraju, mimo to cały czas wiele budynków wymaga termomodernizacji lub wymiany źródła ciepła na bardziej efektywne. Z przeprowadzonego przez nas badania „Dom Jutra” wynika, że nawet 75% budynków jednorodzinnych wciąż korzysta z przestarzałych systemów grzewczych, takich jak kotły na paliwa stałe. Czujemy się kompetentni w doradzaniu Polakom jak poprawiać efektywność energetyczną i termomodernizować domy z głową, z korzyścią dla środowiska.
Sam program „Czyste Powietrze” to ogromna szansa dla Polek i Polaków na zrealizowanie tej ważnej inwestycji. Dofinansowania sięgają do 136 tys. zł.
***
Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii polepszania warunków mieszkaniowych w Polsce. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 r. Obecnie prowadzi sprzedaż w ponad 100 sklepach w różnych częściach kraju i zapewnia dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia ponad 12 tys. pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej ponad 2000 sklepów w 8 krajach Europy.
Firma aktywnie realizuje strategię ESG, wdrażając działania z zakresu zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego. Sieć promuje recykling, redukcję emisji CO2, ochronę różnorodności biologicznej i edukację ekologiczną. Od 2019 roku prowadzi działania na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych poprzez Fundację Castorama, organizuje wolontariat pracowniczy oraz programy stażowe. W 2024 roku otrzymała tytuł „ESG-Firma Roku” w kategorii handel detaliczny przyznawany przez Gazetę Finansową.