Sanok w woj. podkarpackim ma największe szanse stać się pierwszym w Polsce „miastem wodorowym”, tzn. czerpiącym energię z tego paliwa. Wg doniesień lokalnych mediów, polska spółka Hynfra, która realizuje projekt transformacji energetycznej miasta ma już zabezpieczone finansowanie etapu przygotowawczego. Po zdobyciu odpowiednich pozwoleń, wg planu pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2025 r. Projekt „wodorowego […]
Sanok w woj. podkarpackim ma największe szanse stać się pierwszym w Polsce „miastem wodorowym”, tzn. czerpiącym energię z tego paliwa. Wg doniesień lokalnych mediów, polska spółka Hynfra, która realizuje projekt transformacji energetycznej miasta ma już zabezpieczone finansowanie etapu przygotowawczego. Po zdobyciu odpowiednich pozwoleń, wg planu pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2025 r.
Projekt „wodorowego miasta” przewiduje budowę różnorodnych instalacji. Oprócz elektrolizera do produkcji wodoru oraz stacji tankowania wodoru, powstaną również: farma paneli fotowoltaicznych, magazyn energii i ciepła, a także szybkie stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Wizja ta obejmuje również inwestycje w pompy ciepła redukujące emisję CO2 i gazów cieplarnianych, a także inne instalacje pomocnicze.
W maju 2023 r. powołano specjalną spółkę – Hydro Sanok, która ma za zadanie realizować projekt. Inwestorem tej spółki jest Hynfra, która będzie odpowiedzialna za nadzór nad projektem, koncepcję i pozyskanie dodatkowego finansowania.