Dostępność obszarów pod elektrownie wiatrowe może się zwiększyć nawet o 44%
Ministerstwo Klimatu i Środowiska 25 września 2024 r. przekazało do konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (UD89). Dokument zawiera przede wszystkim rozwiązania mające na celu liberalizację zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych na lądzie. Nowelizacja wprowadza również system wsparcia dla biometanu, a także zmiany dla prosumentów.
Minimalna odległość między elektrownią a budynkiem mieszkalnym to 500 m
Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt ustawy, który wprowadza istotne zmiany w zakresie budowy elektrowni wiatrowych. Główną modyfikacją jest zniesienie zasady 10H, która dotychczas ograniczała lokalizację wiatraków w bliskiej odległości od zabudowy mieszkaniowej. Nowe przepisy ustalają minimalną odległość między elektrownią a budynkiem mieszkalnym na 500 metrów. Ma to umożliwić rozwój projektów wiatrowych na większym obszarze, jak podaje serwis inwestycje.pl zwiększając dostępność terenów pod zabudowę wiatraków o 44%.
Jednocześnie projekt zachowuje restrykcje dotyczące ochrony środowiska, w tym zakaz lokalizowania elektrowni na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000.
Wsparcie dla biometanu i nowe regulacje dla prosumentów
Ustawa przewiduje także wprowadzenie wsparcia dla biometanu w instalacjach powyżej 1 MW. Celem jest zwiększenie udziału tego źródła energii w krajowym miksie energetycznym. Projekt wprowadza system aukcyjny, który umożliwi efektywne finansowanie takich instalacji. Dodatkowo, doprecyzowano zasady dotyczące sumowania mocy mikroinstalacji oraz magazynów energii, co powinno ułatwić ich rozwój i eksploatację.
Zmiany te mają także pozytywnie wpłynąć na prosumentów wirtualnych, dzięki możliwości udostępnienia im co najmniej 10% mocy elektrowni wiatrowej. Nowe regulacje mają ujednolicić proces planowania inwestycji w elektrownie wiatrowe z obowiązującymi przepisami o planowaniu przestrzennym.
Transformacja energetyczna z korzyściami dla środowiska i społeczeństwa
Wprowadzone zmiany mają przyśpieszyć transformację energetyczną w Polsce z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego. Dzięki liberalizacji zasad budowy elektrowni wiatrowych i wsparciu dla biometanu, projekt ustawy wpisuje się w długoterminowy plan zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej. Oczekuje się, że nowelizacja przełoży się także na obniżenie kosztów energii dla gospodarstw domowych i przemysłu.