Ponad 150 ekspertów zaangażowanych w tworzenie zaleceń dotyczących zrównoważonej transformacji polskiego rynku kapitałowego.
Mapa drogowa rozwoju rynku zrównoważonych finansów, do której dotarł PAP, zakłada, że nasz kraj może zostać regionalnym centrum zrównoważonych finansów w ciągu najbliższych 2 lat. Dokument przewiduje m.in. intensyfikację działań w obszarze zielonych obligacji oraz raportowania ESG. Kluczową rolę w koordynacji tych działań ma odegrać nowo powołany instytut, który będzie wspierał rozwój ekosystemu zrównoważonych finansów w Polsce.
Czym jest mapa drogowa zrównoważonych finansów?
Mapa drogowa zrównoważonych finansów w Polsce to strategiczny dokument, który wytycza kierunki rozwoju rynku zrównoważonych finansów w kraju. Jego celem jest przekształcenie Polski w regionalne centrum zrównoważonych finansów w ciągu najbliższych lat. Dokument opiera się na pracach polskiej Platformy Zrównoważonego Finansowania (PZF) przy Ministerstwie Finansów. PZF powstała w listopadzie 2022 r. W jej pracach zaangażowano ponad 150 ekspertów, którzy wspólnie tworzyli zalecenia dotyczące zrównoważonej transformacji polskiego rynku kapitałowego.
13 rekomendacji na rzecz rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce
Mapa drogowa zrównoważonych finansów w Polsce została przyjęta we wrześniu i zawiera 13 rekomendacji, które mają na celu rozwój tego rynku. Jednym z kluczowych postulatów jest powołanie Instytutu Zrównoważonych Finansów. Instytut ten miałby za zadanie koordynować nowe inicjatywy związane z zrównoważonym finansowaniem oraz wspierać wdrażanie zaleceń zawartych w Mapie drogowej.
„Oferując wypracowane na rodzimym polu narzędzia i usługi innym krajom regionu, Polska może zyskać przewagę konkurencyjną jako jeden z pierwszych dostawców bardziej złożonych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju innym państwom członkowskim, a z drugiej strony ważny ośrodek przyciągający zrównoważone inwestycje do regionu”.
Centrum inwestycji dla odbudowy Ukrainy
W dokumencie napisano również, że Polska ma szansę stać się centrum inwestycyjnym dla odbudowy Ukrainy, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zaznaczono jednak, że polski rynek kapitałowy musi być odpowiednio przygotowany do odgrywania tej kluczowej roli, ponieważ w przeciwnym razie może szybko stracić na znaczeniu na rzecz innych europejskich gospodarek. W związku z tym konieczne jest nie tylko wdrożenie przedstawionych rekomendacji, ale także podjęcie dodatkowych działań przygotowawczych.