Przed nami zmiany w naliczaniu opłat drogowych
W Ministerstwie Infrastruktury przygotowano Projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ma on na celu wdrożenie do polskiego systemu prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/362 z dnia 24 lutego 2022 r. Wdrożenie dyrektywy ma przyczynić się do osiągnięcia celów Unii w zakresie klimatu i energii, w tym zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza poprzez redukcję emisji CO2.
Zmiany w naliczaniu opłat drogowych uzależnione od floty pojazdów
Dyrektywa 2022/362 zmienia w istotny sposób ramowe zasady dotyczące nakładania opłat na pojazdy w Unii Europejskiej. Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza dyrektywa 2022/362 to:
- uwzględnienie poziomu emisji CO2 w opłatach drogowych oraz
- wprowadzenie obowiązku pobierania opłaty z tytułu kosztów zewnętrznych, nakładanej ze względu na zanieczyszczenie powietrza.
Zmiana zasad nakładania opłat drogowych służy zachęcaniu użytkowników pojazdów ciężkich do wymiany floty użytkowanych pojazdów na pojazdy spełniające najbardziej surowe normy środowiskowe poprzez gratyfikację w postaci ulgowych stawek opłat drogowych.
Jednocześnie na użytkowników pojazdów ciężkich, które nie spełniają aktualnych norm środowiskowych, wymaganych od producentów nowych pojazdów nakładane są dodatkowe opłaty. Rachunek ekonomiczny prowadzenia przedsiębiorstw zajmujących się profesjonalnie przewozem drogowym osób i towarów ma zachęcać właścicieli do inwestowania w pojazdy emitujące jak najmniej CO2. Najwyższe zachęty są przewidziane dla użytkowników pojazdów, które nie posiadają zewnętrznego układu spalania, czyli głównie pojazdów elektrycznych.
Opłata elektroniczna składająca się z 3 komponentów
Zgodnie z znowelizowanymi przepisami zawartymi w projektowanej ustawie pojazdy poruszające się po sieci dróg płatnych będą uiszczały opłatę elektroniczną, składającą się z trzech komponentów:
1. opłaty infrastrukturalnej – dotychczas pobieranej, różnicowanej ze względu na klasę EURO pojazdu;
2. opłaty z tytułu kosztów zewnętrznych, nakładanej na podstawie emisji CO2 pojazdu – nowej opłaty, różnicowanej ze względu na klasę emisji CO2;
3. opłaty z tytułu kosztów zewnętrznych, nakładanej ze względu na zanieczyszczenie powietrza – nowej opłaty, różnicowanej ze względu na klasę emisji EURO.