Zmiany związane z elektromobilnością przynoszą konsekwencje dla pracowników niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego
Przemysł motoryzacyjny przechodzi obecnie gwałtowne zmiany. Nowe warunki rynkowe spowodowane są m.in. transformacją w kierunku elektromobilności, cyfryzacją oraz niepewnością gospodarczą i polityczną. Zmiany te mają wyraźne konsekwencje dla Niemiec jako lokalizacji przemysłowej i dla pracowników przemysłu motoryzacyjnego. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) zleciło instytutowi badawczemu Prognos zbadanie wpływu na zatrudnienie w kompleksowym badaniu „Perspektywy zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym”.
Zatrudnienie najniższe od dawna
Jak pokazują wyniki badania, bilans zatrudnienia jest ujemny i prawdopodobnie nadal będzie kształtował się negatywnie. Jeśli trend, który rozpoczął się w latach 2019-2023, utrzyma się, zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym w Niemczech w 2035 r. będzie o 186 000 osób niższe niż w 2019 r. Głównym tego powodem są efekty transformacji wynikające z przejścia na alternatywne systemy napędowe. 46 000 miejsc pracy zostało już usuniętych w latach 2019-2023, a oczekuje się, że do 2035 r. zostanie zlikwidowanych ok. 140 000 kolejnych. Istnieje jednak wysoki stopień niepewności co do rzeczywistego zakresu tego zjawiska.
Przekwalifikowywanie pracowników ratunkiem
Największy spadek, o 8 900 pracowników (-16%), odnotowano w sektorze obróbki metali, który pełni w branży motoryzacyjnej rolę dostawcy. Największy wzrost, o 10 700 pracowników (+14%), nastąpił w sektorze inżynierii motoryzacyjnej, czyli producenckim. Istniejące wyzwania są zatem złożone: nie chodzi tylko o utratę miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym, ale także o rekrutację wykwalifikowanych pracowników do obszarów zatrudnienia, które stają się coraz bardziej istotne. Odbywa się to często poprzez oferowanie kursów przekwalifikowujących i dokształcających w strukturach firm.