Uwagi i opinie można zgłaszać do 14 października 2024 r.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska udostępniło do konsultacji publicznych projekt strategii „Krajowe ramy polityki w zakresie rozwoju rynku paliw alternatywnych i infrastruktury w transporcie”. Dokument ten ma na celu wspieranie rozwoju rynku oraz infrastruktury paliw alternatywnych w różnych sektorach transportu: drogowym, wodnym (morskim i śródlądowym), szynowym i lotniczym.
W jakim celu został przygotowany projekt?
Krajowe ramy są dokumentem strategicznym, powstałym w celu wsparcia rozwoju rynku i infrastruktury paliw alternatywnych w szczególności: energii elektrycznej, gazu ziemnego w postaci CNG i LNG oraz wodoru, stosowanych w transporcie: drogowym, wodnym (morskim i śródlądowym), szynowym, lotnictwie.
Dokument zastąpi Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów 29 marca 2017 r.
Od tego czasu nastąpił znaczący rozwój branży paliw alternatywnych i elektromobilności obejmujący: postęp technologiczny w zakresie napędów nisko- i zeroemisyjnych, rozwój rynku pojazdów, zwiększenie dostępności infrastruktury paliw alternatywnych oraz zwiększenie ekologicznej świadomości społeczeństwa.
Zmiany nastąpiły także w zakresie przepisów regulujących obszary transportu nisko- i zeroemisyjnego, zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak też krajowym, które mają na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
Przedstawiony do konsultacji publicznych projekt dokumentu (nr IC7 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów) uwzględnia wspomniane zmiany, które zachodzą w naszym otoczeniu.
Co jest w dokumencie?
Dokument składa się z dwóch głównych części:
W dokumencie wyznaczone są krajowe cele oraz wskazane kierunki rozwoju dla infrastruktury paliw alternatywnych, takiej jak stacje ładowania i tankowania wodoru w transporcie drogowym, punkty zasilania statków w energię elektryczną z lądu czy punkty zasilania samolotów w czasie postoju. Realizacja celów jest zgodna z polityką UE w zakresie ograniczania szkodliwych emisji pochodzących z transportu.
Podstawa prawna dotycząca przygotowania dokumentu oraz jego zakres merytoryczny, wynikają z art. 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1804 z 13 września 2023 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych i uchylenia dyrektywy 2014/94/UE (AFIR).
Projekt i formularz do zgłaszania uwag jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.