Przeciętna temperatura powietrza na powierzchni wynosiła 16,66 st.
Według ostatnich danych afiliowanej przy UE Copernicus Climate Change Service czerwiec 2024 r. przeszedł do historii jako najcieplejszy czerwiec od początku prowadzenia pomiarów, z przeciętną temperaturą powietrza na powierzchni wynoszącą 16,66 st. C. To o 0,67 st. C więcej niż średnia dla czerwca w latach 1991-2020 i o 0,14 st. C więcej niż poprzedni rekord ustanowiony w czerwcu 2023 r.
Kolejny miesiąc rekordowych upałów
To już trzynasty miesiąc z rzędu, który jest najcieplejszym w historii pomiarów dla danego miesiąca roku. Podobna seria miesięcznych rekordów temperatury globalnej miała miejsce wcześniej w latach 2015/2016. Czerwiec 2024 r. był o 1,50 st. C cieplejszy niż szacowana średnia dla czerwca w latach 1850-1900, określana jako referencyjny okres przedindustrialny. To dwunasty z rzędu miesiąc, który osiągnął lub przekroczył próg 1,5 st. C.
Europa: Drugi najcieplejszy czerwiec w historii
Średnia temperatura w Europie w czerwcu 2024 r. była o 1,57 st. C wyższa niż średnia dla czerwca w latach 1991-2020, co czyni ten miesiąc drugim najcieplejszym czerwcem w historii Europy. Temperatury na kontynencie były najwyższe w regionach południowo-wschodnich i w Turcji, ale bliskie lub poniżej średniej w Europie Zachodniej, na Islandii i w północno-zachodniej Rosji.
Poza Europą: Rekordy temperatur
Poza Europą, temperatury były najwyższe nad wschodnią Kanadą, zachodnimi Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem, Brazylią, północną Syberią, Bliskim Wschodem, północną Afryką i zachodnią Antarktydą. Temperatury były poniżej średniej nad wschodnim Pacyfikiem równikowym, co wskazuje na rozwijającą się anomalię La Niña, ale temperatury powietrza nad oceanem pozostały na niezwykle wysokim poziomie w wielu regionach.
Rekordowa temperatura powierzchni morza
Średnia temperatura powierzchni morza dla czerwca 2024 r. roku na obszarze 60 st. S–60 st. N wynosiła 20,85 st. C, co jest najwyższą wartością w historii dla tego miesiąca. To piętnasty miesiąc z rzędu, kiedy wskaźnik był najwyższy w historii pomiarów dla danego miesiąca roku.